V krajinách s vysokým počtom zaočkovaných umiera viac ľudí ako v štátoch s nízkou vakcináciou, píše Mesík

Lekár Juraj Mesík prichádza s informáciami o tom, že v krajinách s vysokým počtom očkovaných umiera viac ľudí na Covid, ako v tých, kde je zaočkovaných o veľa menej. Ide o skreslené dáta alebo má lekár pravdu?

V Egypte je prvou dávkou zaočkovaných 3,5 percenta, ale umrelo iba 0,2 človeka na milión: „Zobúdzanie zo sna o imunite stáda II. Severná Afrika, blízky východ (MENA región) – a India. Graf zachytáva hlásené počty novo nakazených v piatich krajinách. Dve z nich – Izrael a emiráty – patria medzi najzaočkovanejšie na svete. Začnime krajinou, kde sa dnes v MENA najviac zomiera. Tunisko,“ píše Mesík v úvode statusu.

Lekár Mesík dodáva, že zaočkovaných jednou dávkou je v Tunisku 12,4 percenta ľudí a zomiera 10,5 pri prepočte na milión obyvateľov. „V neďalekom Egypte dostalo jednu dávku skoro štyrikrát menej ľudí ako v Tunisku (3,5 percenta), no zomiera tam aktuálne 50-krát menej ľudí – 0,2 človeka na milión. Práve z Egypta viedol na jar jeden z koridorov života na Slovensko. Ivermectin sa tam dá voľne kúpiť v každej lekárni (Iverzine 8 x 6 mg, balenie stálo na jar cca 1 euro),“.

„V emirátoch dostalo jednu dávku 75,2 percenta ľudí, čo je asi svetový rekord. Aktuálne tam zomiera 0,4 ľudí na milión. Dva krát viac ako v Egypte. V Izraeli jedna dávka 66 percent, zomiera 0,08 človeka na milión. Neviem, či potrebujeme debatovať o hyper-vyspelom zdravotníctve v Izraeli alebo o bohatstve emirátov v porovnaní s Egyptom,“ píše ďalej lekár.

„Pre fajnšmekrov, ktorí si pamätajú radostné vzrušenie čiváv a sabák, keď po najmasovejšom náboženskom festivale na svete Kumbh Mela vypuklo zomieranie v Indii pripájam aj graf z tejto 1,4 miliardovej krajiny. Jednu dávku tam dostalo 21,6 percenta ľudí, zomiera 0,51 na milión.“ dodáva na záver.