V Kazachstane pre zdraženie plynu ľudia nastolili peklo v uliciach. Rozbíjajú policajné autá a bijú policajtov - MAGAZÍN 1
Zo sveta

V Kazachstane pre zdraženie plynu ľudia nastolili peklo v uliciach. Rozbíjajú policajné autá a bijú policajtov

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V Kazachastane včera večer vypukli obrovské protesty proti vláde a zdražovaniu plynu. Tisíce ľudí tam začali rozbíjať policajné autá či budovy.

Protestujúci v kazašskom meste Almaty vtrhli na radnicu, informuje spravodajca Sputniku. Nad budovou radnice je vidieť čierny dym.

Podľa jeho slov je nad budovou vidieť čierny dym a počuť výstrely. Podľa informácií sú agresívni útočníci v počte okolo 3000 mužov, sú ozbrojení predovšetkým gumovými obuškami.

Pracovníkov polície je asi 1500, bránia sa omračujúcimi granátmi. Korešpondent ďalej informuje, že bol svedkom útoku na niekoľko policajtov.

Protesty v Kazachstane začali v prvých dňoch nového roka. Obyvatelia miest Žanaozen a Aktau usporiadali zhromaždenie na protest proti zdvojnásobeniu cien plynu, čo ministerstvo energetiky vysvetlilo tým, že od 1. januára sa ceny určujú prostredníctvom elektronického obchodovania na základe ponuky a dopytu.

Prezident Kassym-Jomart Tokajev nariadil vytvoriť komisiu, ktorá má situáciu preskúmať a 4. januára vyhlásil, že je pripravený splniť hlavnú požiadavku protestujúcich a znížiť ceny plynu.

Protesty sa však rozšírili aj do ďalších miest. V Almaty sa 4. januára večer stretli protestujúci s bezpečnostnými silami, ktoré strieľali plyn a omračujúce granáty. Tokajev vyzval ľudí, aby boli rozumní a nepodliehali provokaciám zvonku i zvnútra. Vláda podľa neho nepadne, ale krajina “potrebuje vzájomnú dôveru a dialóg, nie konflikt”.

Neskôr hlava štátu vyhlásila v Almaty a Mangistauskej oblasti výnimočný stav. V platnosti zostane do 19. januára a znamená zákaz vychádzania medzi 23:00 a 7:00, zákaz masových akcií, obmedzenie slobody pohybu, zákaz predaja zbraní a streliva a zvláštny režim pre obeh liekov a alkoholu.

Tokajev dnes ráno prijal demisiu vlády, ktorá podľa neho nesie vinu najmä za to, že protestnú situáciu pripustila. Uviedol tiež, že situácia v Almaty a Mangistau sa po zavedení výnimočného stavu postupne zlepšuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *