V Grécku zatkli migranta napojeného na islamský štát, ktorému pomáhala organizácia na pomoc migrantom

Polícia zatkla migranta z Tadžikistanu hľadaného za členstvo v Islamskom štáte, ktorý žil v Grécku tri roky v dome, ktorý mu darovala mimovládna organizácia.

27-ročný muž žil v gréckom meste Tripolis, kde mu pomáhali mimovládne organizácie, aj keď neexistujú žiadne dôkazy, že by skupiny poznali jeho extrémistické pozadie.

Podľa správy gréckeho denníka Proto Thema žil muž v Tripolise so svojou ženou a deťmi. Jeho žena je údajne známa disidentka v ich rodnom Tadžikistane. Muž bol hľadaný na základe medzinárodného zatykača.

Bol náhodne zatknutý počas policajnej kontroly mimo mesta, kde polícia zistila, že bol „červeno označený“ a bol hľadaný na medzinárodnej úrovni. Prípad preveruje miestny prokurátor a grécka protiteroristická služba.

Podľa Kathimerini, Tadžické úrady ho považujú za vysoko postaveného predstaviteľa Islamského štátu. Migrant však tvrdí, že jeho manželka je sestrou opozičného vodcu v ich domovskej krajine a že zatykač bol na neho vydaný z politických dôvodov.

Do Grécka prišiel v roku 2017 po tom, čo precestoval Turecko a pristál na egejskom ostrove Lesbos, kde sa zaregistroval v neslávne známom tábore Moria, ktorý v septembri vypálili niektorí z jeho migrujúcich obyvateľov.

Zatknutie je jedno z mnohých, kedy bol podozrivý člen Islamského štátu vzatý do väzby po tom, čo prišiel do Európy ako žiadateľ o azyl.

V roku 2016 Spolková nemecká spravodajská služba (BND) tvrdila, že do Európy prišli stovky bojovníkov islamského štátu prezlečených za žiadateľa o azyl. Toho istého roku bol v malej nemeckej dedine, kde žil ako utečenec, zatknutý „veliteľ“ ISIS.

V roku 2017 bolo tiež odhalené, že teroristická skupina vyplácala migrantom hotovosť na pokrytie ich cestovných nákladov, ak boli ochotní viesť džihád po príchode do Európy.

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré sa liberálom nepáčia, no potrebujeme, aby ste nás v našom boji podporili! Ľubovoľnou sumou nám pomôžete ísť v tejto ceste ďalej! ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353