Zo sveta

V Grécku zatkli migranta napojeného na islamský štát, ktorému pomáhala organizácia na pomoc migrantom

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Polícia zatkla migranta z Tadžikistanu hľadaného za členstvo v Islamskom štáte, ktorý žil v Grécku tri roky v dome, ktorý mu darovala mimovládna organizácia.

27-ročný muž žil v gréckom meste Tripolis, kde mu pomáhali mimovládne organizácie, aj keď neexistujú žiadne dôkazy, že by skupiny poznali jeho extrémistické pozadie.

Podľa správy gréckeho denníka Proto Thema žil muž v Tripolise so svojou ženou a deťmi. Jeho žena je údajne známa disidentka v ich rodnom Tadžikistane. Muž bol hľadaný na základe medzinárodného zatykača.

Bol náhodne zatknutý počas policajnej kontroly mimo mesta, kde polícia zistila, že bol „červeno označený“ a bol hľadaný na medzinárodnej úrovni. Prípad preveruje miestny prokurátor a grécka protiteroristická služba.

Podľa Kathimerini, Tadžické úrady ho považujú za vysoko postaveného predstaviteľa Islamského štátu. Migrant však tvrdí, že jeho manželka je sestrou opozičného vodcu v ich domovskej krajine a že zatykač bol na neho vydaný z politických dôvodov.

Do Grécka prišiel v roku 2017 po tom, čo precestoval Turecko a pristál na egejskom ostrove Lesbos, kde sa zaregistroval v neslávne známom tábore Moria, ktorý v septembri vypálili niektorí z jeho migrujúcich obyvateľov.

Zatknutie je jedno z mnohých, kedy bol podozrivý člen Islamského štátu vzatý do väzby po tom, čo prišiel do Európy ako žiadateľ o azyl.

V roku 2016 Spolková nemecká spravodajská služba (BND) tvrdila, že do Európy prišli stovky bojovníkov islamského štátu prezlečených za žiadateľa o azyl. Toho istého roku bol v malej nemeckej dedine, kde žil ako utečenec, zatknutý „veliteľ“ ISIS.

V roku 2017 bolo tiež odhalené, že teroristická skupina vyplácala migrantom hotovosť na pokrytie ich cestovných nákladov, ak boli ochotní viesť džihád po príchode do Európy.