V Ekvádore zadržali prívrženca Juliana Assange - MAGAZÍN 1
Zo sveta

V Ekvádore zadržali prívrženca Juliana Assange

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V Ekvádore zadržali človeka, ktorý mal blízko k zakladateľovi WikiLeaks Julianovi Assangeovi, v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Sonorama o tom informovala ministerka zahraničia María Paula Romo.

Podľa nej je muž podozrivý zo zasahovania do vnútorných záležitostí štátu. Oznámila, že zadržaný niekoľkokrát cestoval s bývalým ekvádorským ministrom vnútra Ricardom Patino do Kolumbie, Španielska a Venezuely.

Navyše môžu byť zadržaní aj dvaja ruskí hackeri, ktorí tiež mohli byť spojení s Assangeom, dodala María Paula Romo.

Advokát Juliana Assange Carlos Poveda Sputnika spresnil, že ide o zadržanie kamaráta zakladateľa WikiLeaks.

“Je to jeho kamarát, nie prívrženec. Advokáti nevedia, prečo bol zadržaný, nie je pravda, že by bol nejaký pomocník, “uviedol advokát.

Dodal, že inštitúcie Ekvádoru zadržanému neumožňujú stretnúť sa s advokátmi.

Zadržaný Assange

Zakladateľ WikiLeaks bol vo štvrtok zadržaný v Londýne po tom, čo mu Ekvádor neudelil diplomatický azyl údajne kvôli opakovaným porušeniam medzinárodných konvencií.


Bol zadržaný na základe zatykača z roku 2012, kedy sa nedostavil k britskému súdu. Zatykač na neho vydalo aj Švédsko (za obvinenie zo znásilnenia) a USA (za obvinenia z dohody s bývalými vojakmi a zverejnenie ním ukradnutých služobných dokumentov).

Ako oznámil ekvádorský prezident Lenin Moreno, britské úrady sľúbili, že Assange nevydajú do krajiny, kde mu hrozí trest smrti.

Súdne pojednávania prebehne 2. mája. Do 12. júna USA majú Veľkej Británii predložiť všetky dokumenty k extradícii.

Kauza Assange

Assange sa preslávil množstvom publikácií, vrátane o amerických vojenských operáciách v Afganistane a Iraku a o podmienkach, v ktorých prebývajú väzni v Guantáname.

Keď sa o Assange začali zaujímať americké úrady, zakladateľ Wikileaks prišiel v roku 2010 do Švédska, kde chcel získať ochranu. Následne bol obvinený zo sexuálnych trestných činov, ktoré Assange popiera.

Švédsky súd ho vyhlásil za medzinárodne hľadanú osobu, potom bol Assange zadržaný v Londýne, ale prepustený na kauciu. Od roku 2012 sa Assange schovával v ekvádorskom veľvyslanectve v britskom hlavnom meste.

V októbri minulého roka veľvyslanectvo navrhlo Assange pravidlá správania a komunikácie, ktoré riadili spôsob návštev, komunikáciu s tretími osobami a poskytovanie lekárskej starostlivosti.

Portál WikiLeaks 5. apríla s odkazom na vysoko postavený zdroj v Ekvádore uviedol, že v najbližších hodinách alebo dňoch bude Assange vyhostený z veľvyslanectva. Ako zámienka mohol byť použitý korupčný škandál so zahraničnými dokumentami týkajúcich sa prezidenta Ekvádoru.

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *