Slovensko

V domove v Stropkove po prvej dávke očkovania umrelo 13 zo 69 dôchodcov

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

V špecializovanom domove pre seniorov, kde sa starajú o extrémne zraniteľnú skupinu ľudí s vážnymi diagnózami sa zo 69 klientov nakazilo koronavírusom až 66, aj napriek tomu, že už dostali prvú dávku vakcíny.

Trinásť z nich koronavírusu podľahlo a umreli. V polovici februára sa na základe PCR testovania potvrdil koronavírus u klientov a zamestnancov. Ako informovala TV Markíza, covid odhalili najprv u 24 klientov. Po ďalšom testovaní zistili, že nakazených bolo až 66 zo 69 obyvateľov zariadenia.

„Koronavírus bol potvrdený u väčšiny pacientov, a to aj napriek tomu, že všetci boli očkovaní prvou dávkou vakcíny,“ informoval hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Tri poschodia zariadenia vrátane zdravotníckeho personálu boli pod dohľadom epidemiológov karantenizované. Covid-19 sa však stal pre rizikovú skupinu s vážnymi diagnózami osudným.

„Keďže hovoríme o extrémne zraniteľnej skupine pacientov starších ako 79 rokov, u väčšiny ktorých je navyše sprievodnou diagnózou Alzheimerova choroba, viacerí museli byť nakoniec hospitalizovaní vo svidníckej nemocnici. Žiaľ, 13 pacienti z celkového počtu 66 nakazených kombinácii primárnej diagnózy a koronavírusu podľahlo,“ informoval Kráľ.

„Boli to starí pacienti s mnohopočetnými ochoreniami, väčšinou ležiaci, s ťažkou demenciou, takže naozaj ten priebeh a tá prognóza ochorenia bola veľmi, veľmi zlá,“ povedal pre Markízu primár covidového oddelenia vo svidníckej nemocnici Marek Pytliak s tým, že napriek závažným diagnózam by viacerí seniori bez covidu ešte mohli byť medzi živými.

Prvotne však zomierali pod vplyvom vírusu so zápalom pľúc a ďalšími chorobami, píše Korzár