V Číne nakupovali PCR testy už pol roka pred začatím pandémie - MAGAZÍN 1
Zo sveta

V Číne nakupovali PCR testy už pol roka pred začatím pandémie

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Inštitúcie v čínskej provincii Chu-pej začali hromadne nakupovať PCR testy mesiace pred tým, než sa objavili prvé správy o šírení nového koronavírusu. Analýzou nákupného správania na to prišla austrálska firma špecializujúca sa na kybernetickú bezpečnosť Internet 2.0.

“Sme si istí, že pandémia začala oveľa skôr, než Čína informovala,” cituje zo správy spoločnosti Internet 2.0 spravodajský server Nikkei Asia.

V roku 2019 vraj provincia Chu-pej utratila za PCR testy viac ako 10-miliónov dolárov, pričom o rok skôr bola čiastka polovičná.

Dopyt samosprávy a jej inštitúcií skokovo vzrástol v máji 2019. Prvé správy o šíriacom sa infekčnom zápale pľúc neznámeho pôvodu v hlavnom meste Chu-pej Wu-chan sa pritom objavili až v decembri toho istého roku.

Prvý oficiálne zaznamenaný symptomatický výskyt covidu Čína datuje do 8. decembra 2019.

Testy PCR sa síce nepoužívajú výhradne pri preukazovaní prítomnosti nového koronavírusu, náhly rast záujmu o ich nákup však naznačuje, že si oficiálne miesta a odborné pracoviská mohli byť vedomé hrozby šírenia epidémie novej choroby.

Podľa portálu Nikkei Asia firma Internet 2.0 zbierala a analyzovala voľne prístupné dáta o dopyte a nákupe úradov. Na analýze pracovali bývalí pracovníci spravodajských služieb Spojených štátov, Austrálie, Spojeného kráľovstva a ďalších krajín.

Záujem univerzít v provincii Chu-pej o PCR testy vzrástol v priebehu roka na dvojnásobok, čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb nakupovalo päťkrát viac, a úrady pre testovanie zvierat dokonca desaťkrát viac.

Analýza dát po mesiacoch ukázala jasný nárast dopytu v máji, a to najmä v armáde a stredisku pre kontrolu a prevenciu chorôb.

“Domnievame sa, že nárast dopytu v máji môže značiť skutočný začiatok šírenia infekcie,” cituje Nikkei Asia zo správy spoločnosti Internet 2.0.

Nákupy PCR testov prudko rástli tiež od júla do októbra, a to najmä na wuchanskej univerzite vedy a technológie.

Inštitúcie v roku 2019 utratili za testy osemnásobne viac ako o rok skôr. Univerzity pritom hrajú spolu s nemocnicami hlavnú úlohu v úsilí potlačiť šírenie nových infekcií, podotýka správa spoločnosti Internet 2.0.

Čínska vláda závery austrálskej firmy odmieta ako vedecky nepodložené. Hovorca tamojšieho ministerstva zahraničia povedal agentúre Bloomberg, že patria do rovnakej kategórie ako analýza dopravnej situácie u nemocníc vo Wu-chan.

Alebo ako výsledok toho, koľkokrát ľudia vyhľadávali slová “kašeľ” a “hnačka”. “Trasovanie vírusu je zložitou vedeckou disciplínou, ktorú by sa mali zaoberať vedci,” uzavrel hovorca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *