Zo sveta

V českom Brne nevedia, čo s poľnou nemocnicou. Od založenia v nej neležal jediný pacient

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

České mesto Brno zvažuje, čo s poľnou nemocnicou, ktorá vyrástla na tamojšom výstavisku. Zariadenie sa nevyužilo a jeho prevádzka stojí státisíce českých korún mesačne. Ešte drahšie je udržiavanie pražskej provizórnej nemocnice na výstavisku v Letňanoch. České ministerstvo zdravotníctva chce obe udržať v zálohe minimálne do januára pre prípad ďalšej vlny pandémie, informuje TV NOVA.

Pražské a brnenské výstaviská – prvýkrát od konca vojny tam vyrástli poľné nemocnice, ale zatiaľ v nich neležal jediný pacient. Podľa lekárov sa podarilo epidémiu spomaliť len chvíľu pred tým, než sem začali voziť prvých nakazených.

Ministerstvo teraz rieši, či nechať záložné nemocnice pripravené. V Letňanoch už predĺžili nájomnú zmluvu do konca februára. Za prenájom platia majiteľovi takmer 600 tisíc českých korún denne. Takúto sumu zaplatia v Brne približne za štvrť roka.

„Stojí to 50 tisíc za týždeň, takže zhruba 200 tisíc za mesiac,“ vyčíslila brnenská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Brnenské výstavisko prenajalo budovu za symbolickú jednu korunu. Platiť sa tak musí len za prenajaté vybavenie, napríklad mobilné sprchy a toalety.

Provizórna nemocnica je teraz uzavretá a v budove sa ani nekúri, aby sa znížili náklady. Pripravená zostane do januára pre prípad ďalšej vlny koronavírusu. Ministerstvo zvažuje využitie poľných nemocníc tiež na hromadné testovanie alebo očkovanie.

V Prahe sú lôžka pre 500 pacientov, v Brne pre tri stovky. Úplné zrušenie záložných lazaretov je podľa primátorky Brna predčasné. „Obávam sa, že v skorých jarných mesiacoch nás môže postihnúť niečo podobné a nechcem to unáhlene rušiť. Potom to zase montovať by bolo zbytočné a tie náklady sú naozaj minimálne,“ povedala.

Jesenné vlna epidémie ukázala, že pri exponenciálnom raste nakazených sa zdravotný systém preťaží v priebehu niekoľkých týždňov. Svetová zdravotnícka organizácia varuje pred ďalšou vlnou choroby, ktorá vraj môže do Európy prísť ešte pred rozšírením vakcín.