Zo sveta

V Británii majú prvého nebinárneho starostu. Necíti sa ani ako muž, ani ako žena

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Mestečko Bangor má ako prvé na svete za starostu nebinárneho jedinca, ktorý sa necíti byť výhradne mužom, ani ženou. Stal sa ním ešte len dvadsaťtriročný študent archeológie Owen Hurcum, ktorý dúfa, že bude vzorom pre britskú LGBT komunitu. Mesto chce Hurcum otvoriť svetu a presláviť ho pomocou pávov.

„Štát sa starostom Bangora nebolo veľkým šokom či prekvapením. Tým bolo, keď ma predvlani požiadali, aby som kandidoval na zástupca primátora. Nečakal som to. Bol som veľmi poctený, že ma chceli. Nikoho proti mne nepostavili, takže som bol menovaný bez námietok, „uviedol Hurcum.

Hurcum pochádza z Londýna, do Bangor sa presťahoval pred piatimi rokmi. „V Londýne som sa necítil bezpečne. Nemohol som tam byť sám sebou,“ tvrdí muž či jedinec, ktorého si ľudia vybrali za starostu vo voľbách na konci mája.

„Že patrím k LGBT komunite som vedel už vo svojich dvanástich rokoch, ale tajil som to pred všetkými, pred rodinou i priateľmi,“ hovorí Hurcum, ktorý sa necháva oslovovať oni alebo ono. Až keď som sa presťahoval sem, rozhodol som sa všetkým povedať, že som nebinárny, „dodáva.

„Vedel som, že sa necítim byť transgender, že nechcem byť ženou. Zároveň som si ale nepripadal ani ako muž. O nebinárnych jedincoch sa nikde nepísalo, neboli nikde zastúpení. Myslel som si, že som len super divný, “ tvrdí Hurcum pre denník The Guardian.