Slovensko

V Bojniciach sa už rozhodujú, komu dajú šancu žiť. Testovania vraj len zvyšujú počty nakazených

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Portál Nový Čas priniesol rozhovor s primárom pľúcnych chorôb v bojnickej nemocnici. Jozef Kubík vraví, že sú už unavení a vyčerpaní a testovanie vôbec nepomáha, práve naopak.

Podľa primára Kubíka je situácia tak vážna, že už musia rozhodovať o tom, komu dajú šancu na život. Kubík má v oddelení pľúcnych chorôb vyše 26 ročnú prax. „Pracujem s respiračnými ochoreniami už viac ako 23 rokov. Nechcem sa vyhlasovať za žiadneho super odborníka, ale myslím, že predsa len nejaké skúsenosti z praxe už mám. Nie z knižných údajov, ale z reálnej praxe. Ako pneumológ z praxe mám stále pocit, že ľudia, ktorí riadia boj s pandémiou, si stále neuvedomujú, s čím bojujeme a čo sa vlastne deje,“ povedal pre Nový Čas.

„Realita je už naozaj taká, že čo sa týka prevzatia pacienta na pľúcnu ventiláciu, už musíme naozaj zvažovať, kto je a kto nie je perspektívny. Aj tak je úmrtnosť na umelej pľúcnej ventilácii okolo 90 percent,“ dodal primár Kubík.

Podľa primára Kubíka sa počty pacientov zvyšujú presne po dvoch týždňoch od testovaní, ktoré u nás prebiehajú, čo presne kopíruje inkubačnú dobu vírusu. Dodáva ja, že nie sme svetlý príklad, ale ako tmavý príklad a atomová bomba Igora Matoviča, ako nazval celoplošné testovanie, vybuchla, ale zabíja našich ľudí.