adplus-dvertising

V Amerike vymysleli čip, ktorý vám pod kožou zistí, či máte Covid 19

Výskumníci na ministerstve obrany USA vyvinuli špeciálny mikročip, ktorý sa implantuje pod kožu a rozpozná, ak sa človek nakazil koronavírusom. A to ešte predtým, než by mohol infikovať niekoho ďalšieho. Za projektom stojí agentúra DARPA, ktorá sa už od studenej vojny zaoberá výskumom podobných technológií.

Už desiatky rokov DARPA (Agentúra ministerstva obrany pre pokročilých výskumné projekty) pod vlajkou Pentagonu pracuje na technológiách, ktoré by mohli pomôcť americkým vojakom pri kontakte s biologickými zbraňami a nebezpečnými chorobami. To je dôvod, prečo rad inovatívnych technológií, ktoré USA používajú v boji s covidom, uzreli svetlo sveta tak rýchlo – DARPA už dlhé roky počítala s tým, že podobná kríza môže nastať.

Pentagon teraz vyrukoval s podkožným mikročipom, ktorý u pacienta odhalí covid ešte skôr, než nákazu rozšíri. O vynáleze hovoril v relácii 60 Minutes na stanici CBS jeden z výskumníkov agentúry DARPA Matt Hepburn.

„Táto malá zelená vecička pod vašou kožou odhalí chemické reakcie, ktoré prebiehajú vo vašom tele a ktoré signalizujú, že budete mať zajtra symptómy covidu,“ vysvetlil Hepburn v rozhovore pre americkú televíziu. „Je to ako rozsvietenie kontrolky motora,“ doplnil.

Podľa webu New York Post už niektorí ľudia tento čip na americkom ministerstve obrany využívajú, mimo Pentagon ale technológia rozšírená nie je. „Vyzývame našich vedcov, aby prichádzali s riešením, ktorá najprv znejú ako zo sci-fi,“ povedal Hepburn.

Mikročip funguje ako senzor, ktorý neustále monitoruje pacientovu krv. Ak komponent odhalí prítomnosť koronavírusu, upozorní človeka, aby si urobil vlastné krvné rýchlotesty. „Výsledky môžeme mať do troch až piatich minút,“ uviedol Hepburn.

„Viete, u nás v agentúre DARPA to máme tak: Keď sa nám experti smejú a hovoria, že je to nemožné, sme na dobrej ceste,“ uzavrel Hepburn.

Výskumníci vnímajú konšpiračné teórie o čipoch, ktoré človeka „zotročia“, a preto upozorňujú, že vynález Pentagonu určite nesleduje polohu pacienta a rozhodne sa nedostane do tela spolu s koronavírusovou vakcínou. Napriek tomu sociálne siete zaplavili negatívne reakcie na nový vynález.

zdroj: CNN Prima News