Zo sveta

V Amerike vydali prvý cestovný pas s pohlavím X. Tešia sa z toho a LGBTI oslavuje

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Americké ministerstvo zahraničia oznámilo, že vydalo prvý americký pas, kde je pohlavie označené písmenom X. Od roku 2022 ho budú môcť dostať všetci, ktorí oň požiadajú. Uviedol to v stredu hovorca americkej diplomacie Ned Price.

„Ministerstvo zahraničia vydalo prvý americký pas, kde je pohlavie označené písmenom X. Tešíme sa, že ho budeme môcť ponúknuť všetkým, ktorí žiadajú o cestovný pas, akonáhle začiatkom roku 2022 dokončíme potrebný systém a aktualizujeme podobu,“ uviedol Price v písomnom vyhlásení.

Úrad podľa neho naďalej úzko spolupracuje s ostatnými vládnymi agentúrami USA, aby zaistil čo najlepšie podmienky na cestovanie všetkých držiteľov pasov bez ohľadu na ich pohlavnú identitu.

V lete oznámil minister zahraničia USA Antony Blinken plány americkej administratívy na zavedenie tretieho pohlavia X v amerických pasoch a právo na vlastný výber ktoréhokoľvek z troch pohlaví v doklade. Ako Blinken vtedy poznamenal, cieľom tohto kroku je zabezpečiť rovnaké práva pre LGBT komunitu. Až doteraz museli americkí občania na určenie iného pohlavia, než je uvedené v ich rodnom liste, predložiť potvrdenie od lekára.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *