Slovensko

Úžasná správa? Vieme dátum, kedy začnú očkovať Slovákov! Bude to hneď po Vianociach

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval v piatok o aktuálnej epidemiologickej situácii na Slovensku. Hneď na začiatok minister poďakoval zdravotníkom za ich ťažkú prácu.

„Ideme do dní, kedy budete najväčšími hrdinami v našej krajine. Budete sa starať o tých, ktorí budú potrebovať vašu starostlivosť v nemocniciach. Robím všetko preto, aby sme vám to čo najviac uľahčili,“ uviedol minister.

Vakcína podľa štátnej tajomníčky Jany Ježíkovej príde na Slovensko 26. decembra a očkovať sa začne buď ešte 26. alebo 27. decembra. Zaočkovať majú v pláne 3,3 miliónov obyvateľov. Očkovacie miesta by mali byť v každom okrese. V prvej línii budú zdravotníci a študenti medicíny, ktorí praxujú v nemocniciach a ambulanciách a pohybujú sa medzi nakazenými.

„Prvé pilotné množstvo je 10-tisíc kusov vakcíny, očkuje sa v dvoch várkach. Je to pre 5-tisíc obyvateľov. Začne sa očkovať v nemocniciach. Nemocnice budú vakcinačnými centrami,“ hovorí Ježíková.

Na začiatku roka 2021 na Slovensko dorazí 150-tisíc kusov vakcíny od spoločnosti Pfizer. Neskôr aj od ďalších spoločností. „Rozstup medzi prvou a druhou dávkou by mohol byť 21 dní. Skladovateľnosť pri mínus 70 stupňoch bude zrejme jeden rok, v jednej fľaštičke by malo byť 5 dávok,“ uviedol Jarčuška.