Druhý najväčší producent pšenice po Číne, India zakázala vývoz tejto komodity pre vysoké ceny na domácom trhu. Vláda bude ale môcť udeliť zo zákazu výnimky.
India pred vyhlásením zákazu vývozu počítala s tým, že do sveta vyvezie 10 miliónov ton pšenice. Hlavnými jej trhmi sú ďalšie ázijské krajiny, napríklad Filipíny, Indonézia či Thajsko.
Kvôli prerušeniu vývozu z Ruska a Ukrajiny sa však indickí obchodníci chceli zamerať aj na trhy v Európe, Afrike či na Blízkom východe.
Cieľom vládneho opatrenia je podľa zahraničných agentúr upokojiť vývoj cien na domácom trhu. Podľa agentúry Reuters sa ceny pšenice na indickom trhu dostali v posledných týždňoch na rekordnú úroveň.
Vláda sa navyše obáva, že tohtoročná úroda bude výrazne slabšia kvôli vlne horúčav, ktorá túto krajinu zasiahla od polovice marca.
Zásoby pšenice vláda potrebuje okrem iného pre svoje programy potravinovej pomoci, ktoré v krajine pomáhajú s výživou viac ako 80 miliónov ľudí.
Obchodník s pšenicou v Bombaji povedal agentúre Reuters, že rozhodnutie vlády je „šokujúce“. Trh síce očakával nejaké obmedzenia vývozu, ale až za dva alebo tri mesiace. „Zdá sa, že údaje o inflácii zmenili vládne zámery,“ dodal.