USA sa nepáči plyn z Ruska pre Európu: "Plyn z Ameriky je pre EÚ lepšou alternatívou" - MAGAZÍN 1
Zo sveta

USA sa nepáči plyn z Ruska pre Európu: “Plyn z Ameriky je pre EÚ lepšou alternatívou”

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

USA sú proti výstavbe plynovodu Nord Stream 2. Majú za to, že tento projekt posilní vplyv Ruska na zahraničnú politiku európskych štátov. Vo štvrtok to v Bruseli vyhlásil americký minister energetiky Rick Perry.

“Sme proti využívaniu energetiky k tomu, aby boli krajiny k niečomu nútené. Aj naďalej sme spoľahlivými dodávateľmi plynu. Preto máme za to, že plyn z USA je pre európske krajiny veľmi atraktívnou alternatívou. Z rovnakých dôvodov sme proti výstavbe plynovodu Nord Stream 2 a Tureckého prúdu. Bude to jediný zdroj energie z jednej krajiny. Pritom 11 európskych štátov závisí na ruskom plyne až z 75% ich celkového importu, “vyhlásil Perry na konferencii o skvapalnenom plyne.

Podľa jeho názoru tento projekt zvýši prítomnosť ruského plynu v západnej Európe, čo Rusku umožní získať ešte väčšiu páku vplyvu na európsku zahraničnú politiku.

Projekt Nord Stream 2 predpokladá výstavbu dvoch liniek plynovodu o celkovej kapacite 55 miliárd kubíkov plynu ročne. Má viesť od ruského pobrežia cez Baltské more až do Nemecka. Nový plynovod má byť dostavaný v roku 2019. Povedie cez Rusko, Fínsko, Švédsko, Dánsko a Nemecko.

Projekt má na starosti spoločnosť Nord Stream 2 AG, ktorej jediným akcionárom je Gazprom. Európski partneri ako Shell, OMV, engi, Uniper a Wintershall sa zaviazali k financovaniu plynovodu Nord Stream 2 z 50%. Znamená to teda, že každá krajina poskytne 950 miliónov eur. Gazprom investuje druhú polovicu, teda 4,75 miliardy eur. Účastníci projektu plánujú, že 70% investícií bude pokryté projektovým financovaním. Celkové náklady na výstavbu plynovodu sa odhadujú na 9,5 miliardy eur.

Proti projektu aktívne vystupuje Ukrajina, ktorá sa obáva straty príjmov z tranzitu ruského plynu, a mnoho európskych krajín, vrátane Poľska, Lotyšska a Litvy. Proti sú aj USA, ktoré v EÚ presadzujú vlastný skvapalnený zemný plyn.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová neraz uviedla, že Berlín považuje projekt Nord Stream 2 za komerčný, ale zároveň uviedla, že jeho realizáciu nevylučuje zachovanie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Nemecký minister zahraničia Heiko Maas skôr vyhlásil, že sa jedná o komerčný projekt a že žiadna z krajín nič nezíska tým, keď sa ho nemecké alebo iné európske spoločnosti vzdajú.

Ruská strana tiež opakovane uviedla, že projekt je úplne komerčný. Rovnako poukázala na to, že nepredpokladá zrušenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu do EÚ.

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *