USA spôsobili Venezuele od roku 2013 škodu za miliardy dolárov - MAGAZÍN 1
Zo sveta

USA spôsobili Venezuele od roku 2013 škodu za miliardy dolárov

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ruský veľvyslanec v OSN Vassily Nebenzia obvinil USA, že od roku 2013 spôsobujú Venezuele škodu v „miliardách dolárov“, a povedal, že Washington „umelo vyvolal“ krízu, aby zvrhol legitímnu vládu.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o Venezuele, Nebenzia uviedol, že Trumpová administratíva „vyberá vrecká“ krajiny a zároveň vyzval k „naliehavej pomoci venezuelským ľuďom“.

Tieto pripomienky prišli potom, čo Medzinárodný menový fond (MMF) pozastavil prístup venezuelskému prezidentovi Nikolasovi Madurovi k takmer 400 miliónom EUR v hotovosti s odvolaním na chaos, ktorý prebieha od doby, kedy sa opozičný vodca Juan Guaido vyhlásil v januári za dočasného prezidenta krajiny.

Nie je jasné, či MMF formálne uzná Guaidoa, ale ekonomický poradca opozičného vodcu povedal agentúre Bloomberg, že MMF tieto fondy chránia a že budú opäť k dispozícii, až skončí Madurovo „zaberanie“.

Nebenzia vyzval skôr k diplomatickým riešeniam venezuelskej krízy, než k zmene režimu. S odkazom na ďalšie operácie na zmenu režimu zo strany USA, uviedol, že by sa jednalo o presne rovnaký výsledok zásahu Západu, ako je skutočné utrpenie, ktoré sa odohráva v krajinách ako je Sýria.

Veľvyslanec tiež oslovil zástupcov z iných latinskoamerických krajín, z ktorých niektoré podporili snahy USA na zmenu režimu a spýtal sa ich: „Z histórie sme sa nič nenaučili?“ A dodal, že pre USA je Venezuela len „rokovací čip“ pre ich geopolitické hry.

„Ak chcete, aby sa Amerika stala opäť skvelou, a my všetci úprimne chceme, aby k tomu došlo, prestaňte zasahovať do záležitostí iných krajín,“ uviedol.

Medzitým, americký viceprezident Mike Pence vyzval OSN, aby zrušila poverenie v OSN Madurovej vlády a uznala nevoleného vodcu opozície Guaidoa ako legitímneho vodcu krajiny.

Venezuelský minister pre komunikáciu a informácie v marci uviedol, že viac ako 30 miliárd dolárov bolo nezákonne odklonených z Venezuely behom dvoch mesiacov, pričom približne 1 miliarda dolárov bola prevedená na osobné účty opozičných vodcov. Venezuela tiež obvinila Washington z krádeže 5 miliárd eur z prostriedkov, ktoré boli vyčlenené na výrobu liečiv.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *