USA sa tešili predčasne. Dron, ktorý zostrelili nepatril Iránu, ale bol ich vlastný: "Obávame sa, že USA si zostrelili vlastný dron" - MAGAZÍN 1
Zo sveta

USA sa tešili predčasne. Dron, ktorý zostrelili nepatril Iránu, ale bol ich vlastný: „Obávame sa, že USA si zostrelili vlastný dron“

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Irán nemá žiadne informácie o strate dronu, povedal novinárom Javad Zarif, šéf ministerstva zahraničných vecí Islamskej republiky.

Americký prezident Donald Trump včera oznámil, že loď US Navy zostrelila iránsky dron v Hormuzskom prielive, údajne predstavujúci hrozbu americkej armáde. Pentagon zdôraznil, že námorníci reagovali v rámci sebaobrany. Podľa portálu Military bol dron zostrelený výsadkovou loďou Boxer vybavenou najnovším systémom Light Marine Air Defence Integrated System (LMADIS) na ničenie dronov. Toto zariadenie kombinuje optickú a elektronickú technológiu s radarovými funkciami pre detekciu, identifikáciu a potlačenie nepriateľa.

Zostrelenie drona poprela iránska armáda.

Následne námestník iránskeho ministra zahraničia Abbás Araghchi nevylúčil, že Spojené štáty, ktoré ohlásili zničenie iránskeho drona, zostrelili vlastný dron.

„Nestratili sme žiadny dron ani v prielive Hormuz, ani nikde inde. Obávam sa, že americká loď USS Boxer chybne zostrelila vlastný dron, „napísal námestník ministra zahraničia na Twitteri.

Neskôr, Zarif zverejnil na Twitteri obrázok mapy sveta so zvýraznenou siluetou Spojených štátov a Iránu. Hormuzská úžina, označená červenou bodkou, sa nachádza na južnej hranici Iránu, na opačnom konci mapy potom USA. Správa je doplnená jednoslovné podtitulom: „Pripomenutie“ („Reminder“).

Zlé vzťahy medzi Washingtonom a Teheránom sa zhoršili po 13. júni, kedy v Ománskom zálive bolo zaútočené na tankery Front Altair a Kokuka Courageous. Spojené štáty za to obviňujú Irán a uviedli, že majú v úmysle chrániť slobodu plavby v regióne.

Islamská republika nazvala obvinenia neopodstatnenými a takisto vyjadrila obavy z toho, čo sa stalo. Pripomenula tiež, že pomáhala pri záchrane námorníkov.

Koncom júna iránska armáda oznámila zostrelenie amerického drona Global Hawk potom, čo narušil iránsky vzdušný priestor. Ústredné veliteľstvo amerických ozbrojených síl zároveň tvrdilo, že dron bol zostrelený nad Hormuzským prielivom v medzinárodnom vzdušnom priestore.

zdroj: ria.ru /

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *