USA poslali do Ománskeho zálivu raketový torpédoborec - MAGAZÍN 1
Zo sveta

USA poslali do Ománskeho zálivu raketový torpédoborec

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

USA odoslali do Ománskeho zálivu raketový torpédoborec Mason. Jedná sa o reakciu na útok na tankery, informovalo americké centrálne velenie CENTCOM.

Iránske a arabské médiá informovali o útokoch na ropné tankery Front Altair a Kokuka Courageous. Podľa neoficiálnych informácií došlo na lodiach k požiaru kvôli torpédovému útoku. Členov posádky lode Front Altair evakuovali do Iránu. Washington obvinil z útoku Teherán.

Vo vyhlásení amerického velenia stojí, že 21 námorníkov z tankera Kokuka Courageous sa stále nachádzajú na palube iného amerického torpédoborca Bainbridge.

“Nebudeme trpieť žiadne zasahovanie do činnosti americkej lode Bainbridge,” zdôraznili v CENTCOMu.

Velenie tiež dodalo, že vojna s Iránom nie je v strategických záujmoch USA, ani svetového spoločenstva, avšak Američania a ich spojenci sú pripravení ochrániť slobodu plavby a obchodu v regióne.


Loď Mason je torpédoborec triedy Arleigh Burke s riadenými strelami, vrátane rakiet Tomahawk.

K útokom na tankery sa skôr vyjadril americký minister obrany Mike Pompeo. Američania obviňujú z útokov Irán na základe informácií získaných prieskumným lietadlom P-8, ktorý v oblasti používajú.

“Som veľmi vďačný premiérovi (pozn. Japonska Šinzó) Abemovi, že pôjde do Iránu a stretne sa s Ajatolláh Sajjida Alí Chameneím, ale osobne si myslím, že je príliš skoro na uzavretie dohody. Nie sú na to pripravení, my tiež nie! “Napísal k situácii americký prezident Donald Trump na svojom Twitteri.

Iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zarifa zase označil útok na tankery za veľmi podozrivú udalosť. Tiež upozornil na to, že k incidentu došlo na pozadí rokovaní.

Núdzové signály tankerov boli vyslané o 6:12 a 7:00 miestneho času. Lode sa v túto dobu nachádzali v medzinárodných vodách, upresňuje CENTCOM.

zdroj: Sputnik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *