USA hrozia, že budú sankcionovať Srbsko za nákup ruského raketového systému S-400 - MAGAZÍN 1
Zo sveta

USA hrozia, že budú sankcionovať Srbsko za nákup ruského raketového systému S-400

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

USA hrozia Srbsku sankciami, ktoré majú odradiť Rumunsko od plánov na odkúpenie najmodernejšieho raketového systému S-400 z Rusku – jedného z najmodernejších dostupných systémov protivzdušnej obrany.

Spor sa začal minulý týždeň po tom, čo srbský prezident Aleksandar Vučic počas rozhovoru navrhol, že si želá kúpiť model S-400, ale na kúpu mu chýba 500 miliónov eur. Na jednom mieste počas rozhovoru Vučić dokonca povedal, že „Srbsko je pripravené prijať S-400 z Ruska ako darček,“ uvádza ruská tlačová agentúra TASS.

„Keď máš takú zbraň, nikto na teba nebude útočiť.” Ani USA, ani iní piloti nelietajú tam, kde sú prevádzky S-400: Izraelskí piloti nelietajú nad Tureckom ani Sýriou, s výnimkou Golanských výšin. Máme letectvo, ktoré je silnejšie ako kedykoľvek predtým. Posilníme protivzdušnú obranu so systémami Pantsyr a ďalšími, ktoré nie sú na zozname sankcií, “ uviedol Vučić v rozhovore.

Vučić potom vysvetlil, že išiel na rusko-srbské vojenské cvičenie Slavian Shield-2019, aby osobne skontroloval zdokonalený systém protivzdušnej obrany a sám sa presvedčil o jeho spôsobilostiach. Srbský denník uviedol, že Belehrad uvažuje o nákupe najmodernejšieho protivzdušného systému s dlhodobým úverom, pričom niektorí dokonca tvrdia, že srbskí dôstojníci už začali s týmto systémom obmedzený výcvik.

Spojené štáty americké rýchlo reagovali na vyhlásenie Vučića a na klebety, pričom osobitný zástupca USA pre západný Balkán Mathew Palmer v rozhovore pre macedónsku televíziu varoval, že nákup raketového systému bude mať za následok uloženie sankcií voči Belehradu vo Washingtone.

Americké obavy sa pôvodne vyskytli minulý mesiac po tom, ako sa ruské raketové systémy S-400 spolu s nosnými raketami Pantsir expedovali do Srbska na vojenské cvičenie Slavic Shield. Táto akcia podčiarkla túžbu Moskvy udržať si slovanský národ a historického spojenca po jeho boku, pretože Belehrad zvažuje výhody nadviazania užších vzťahov so Západom a Európskou úniou. Srbsko je v súčasnosti jedinou krajinou západného Balkánu, ktorá výslovne netúžila vstúpiť do NATO napriek tomu, že sa v roku 2015 pripojila k programu Partnerstvo za mier.

Minulý týždeň Palmer uviedol, že rusko-srbská dohoda o zbraniach by mohla viesť k sankciám USA proti Belehradu, ktoré by mohli zahŕňať zamietnutie vývozných licencií vízovými pásmami. Vučić však tieto hrozby odmietol a povedal Srbom, že „aby sa nebáli rozsiahlych sankcií, ktoré by boli uvalené na Srbsko, podobné sankciám z deväťdesiatych rokov počas balkánskych vojen,“ uvádza Reuters.

Turecko a India nedávno získali najmodernejší ruský systém protiraketovej obrany, ktorý bol na veľkú škodu USA. Odvtedy všetky ostatné krajiny, ako sú Irán, Irak, Egypt a Katar, prejavili záujem o kúpu systému.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *