USA dodajú Izraelu zbrane za 735 miliónov! Dohodu už schválil Joe Biden - MAGAZÍN 1
Zo sveta

USA dodajú Izraelu zbrane za 735 miliónov! Dohodu už schválil Joe Biden

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Izrael a Spojené štáty podpísali zmluvu o dodávkach amerických zbraní vzhľadom k eskalujúcemu izraelsko-palestínskemu konfliktu.

17.mája to uvádza portál Jerusalem Post. Hodnota zmluvy bude činiť 735 miliónov USD. Dohodu v pondelok schválil americký prezident Joe Biden. “Zmluva sa zameria predovšetkým na izraelský nákup presne navádzaných striel a špeciálnej munície zo Spojených štátov,” uvádza sa v publikácii.

V pondelok sa izraelský generálny štáb rozhodol pokračovať v raketových útokoch na vojenské ciele palestínskych radikálov v pásme Gazy. Izraelská armáda tiež oznámila likvidáciu Abú Harbída, veliteľa severnej divízie jednotky teroristickej organizácie Islamský džihád Palestíny.

Podľa údajov izraelských ozbrojených síl bolo od 10. mája vystrelených z pásma Gazy 3150 rakiet, z ktorých asi 460 spadlo do samotnej enklávy. Armáda zároveň upresnila, že protivzdušná obrana Železná kupola zachytáva asi 90% striel. Okrem toho v ten istý deň zaútočila izraelská armáda na systém tunelov islamského hnutia Hamas, vládnuceho v pásme Gazy, a zasiahla 15 km podzemných stavieb na severe enklávy.