Zo sveta

Úplne zaočkovaný Čech sa aj tak nakazil juhoafrickým Covidom

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

V Česku sa objavil prvý pacient infikovaný juhoafrickým variantom koronavírusu, ktorý ochorel po dvoch dávkach vakcíny. Informoval o tom Marián Hajdúch z Lekárskej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, píšu Novinky.cz

„U nás je prvá plne očkovaná osoba infikovaná JAR variantom koronavírusu. Zatiaľ stredne ťažký priebeh, nie je to senior, „tweetoval Marián Hajdúch.

„Nie je to znepokojujúce, dalo sa to očakávať. Situáciu je ale treba dôsledne sledovať, najlepšie sekvencovanie vírusu u ľudí, ktorí ochoreli po očkovaní alebo skôr prekonanej infekcii, „povedal Právu Hajdúch.

„Je potrebné čo najskôr zachytiť a dostať pod kontrolu vírusové varianty s potenciálom uniknúť kontrole navodenej imunitnej odpovede,“ dodal.

Podľa predsedu Českej vakcinologickej spoločnosti Romana Chlíbka sa nejedná o nič prekvapujúce. „Môže sa to stať aj u existujúcej varianty koronavírusu. Sto percent ľudí nikdy nezíska ochranu aj napriek tomu, že dostali riadnu vakcínu, „povedal Právu Chlíbek. „V ČR je už zhruba 0,5% ľudí, čo ochoreli aj po druhej dávke vakcíny,“ dodal.

„U tohto prípadu ťažko povedať, či sa infekcia objavila práve preto, že sa jedná o juhoafrickú mutáciu. Vieme a bojíme sa toho, že na nové varianty sú vakcíny menej účinné. Preto musíme strážiť, aby sa tieto mutácie u nás príliš nerozšírili, inak by muselo dôjsť k zmene očkovacej látky, „dodal Chlíbek.