Unikol nový covid automat: Nezaočkovaní ľudia budú mať v týchto prevádzkach zákaz! - MAGAZÍN 1
Slovensko

Unikol nový covid automat: Nezaočkovaní ľudia budú mať v týchto prevádzkach zákaz!

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Štát a ministerstvo zdravotníctva pod vedením Vladimíra Lengvarského už pripravuje nový covid automat, podľa ktorého sa budeme riadiť v tretej vlne koronavírusu. Na verejnosť sa dostal hrubý náčrt tohto dokumentu, ktorý zverejnil denník Plus jeden deň.

Uniknutý covid automat hovorí o tom, že sa bude rozdeľovať už len na päť farieb. V uniknutom dokumente sa doslova píše, že nový covid automat „preferuje okresný prístup, ktorý reflektuje rôznu mieru zaočkovanosti a teda aj imunitnej ochrany obyvateľstva.“

Dôležitá má byť zaočkovanosť kritickej časti populácie (veková kategória nad 50 rokov). „Títo ľudia sú najviac rizikoví, u nich prebieha ochorenie najťažšie, často s potrebou hospitalizácie a práve medzi nimi bolo v druhej vlne aj najviac úmrtí,“ uviedla epidemiologička Zuzana Krištúfková. Ak dosiahne úroveň zaočkovanosti ľudí nad 50 rokov viac ako 65%, okres poskočí o jednu farbu v semafore vyššie. Ak bude mať okres viac ako 75 % zaočkovaných ľudí nad 50 rokov, posunúť sa môže až o dve farby. V súčasnosti toto kritérium spĺňa len Bratislava.

Reštaurácia a ďalšie služby, ktoré sa rozhodli, že budú otvorené aj pre osoby, ktoré sa rozhodli nezaočkovať, majú byť podľa návrhu nového covid automatu postihované. To tak, že bude nariadené zníženie ich kapacity.

Podľa denníka Plus jeden deň, majitelia gastro prevádzok sa sami rozhodnú, pre ktorých zákazníkov budú otvorení. „Na výber budú mať z troch možností. Buď dajú prednosť len zaočkovaným, alebo budú môcť prísť aj ľudia s negatívnym testom a tí, ktorí prekonali covid, alebo pustia do prevádzky aj zákazníkov bez očkovania a bez testu.“ Práve posledná kategória prevádzok, ktoré nechcú diskriminovať ľudí, bude diskriminovaná znížením kapacity.

 „Každá z možností ponúka iné prevádzkové podmienky s inými maximálnymi limitmi, avšak výsledné riziko pre zdravotnícky systém je porovnateľné. Prevádzkovateľ si musí v daný čas vybrať len jednu možnosť. Kombinovanie možností alebo navyšovanie nie je prípustné,“ uvádza sa v navrhovanom znení pravidiel.

Tento systém má platiť aj pre hotely, penzióny, fitnescentrá, akvaparky a pre organizátorov hromadných podujatí. Iné je to pri obchodoch – tie si nemôžu zvoliť režim iba s plne očkovanými.