Ukrajina začala veľké vojenské cvičenie v blízkosti Krymu - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Ukrajina začala veľké vojenské cvičenie v blízkosti Krymu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ukrajinská armáda vykonáva rozsiahle cvičenie v blízkosti hranici s Krymom, uvádza tlačová služba velenia zjednotených Ozbrojených síl Ukrajiny na Facebooku.

Podľa legendy k cvičeniu sa údajná nepriateľská tanková jednotka s podporou pechoty pokúsila preraziť obrannú líniu ozbrojených síl. Aby sa tomu zabránilo, bola do boja zapojená tanková rezerva a protitankové delostrelectvo, vrátane batérie 100mm diel MT-12 rapír.

V posledných týždňoch sa napätie v Donbase podstatne zvýšilo. Obe strany konfliktu sa navzájom obviňujú z intenzívnejšieho ostreľovania, v samozvaných republikách vyhlasujú, že Ozbrojené sily Ukrajiny sťahujú vojenskú techniku ​​ku kontaktnej línii. Došlo k obetiam na životoch medzi civilným obyvateľstvom – začiatkom apríla bolo následkom útoku ukrajinského Drona v DLR zabité dieťa.

Pritom Západ obviňuje Rusko zo “zvyšovania agresívnych akcií” v blízkosti ukrajinských hraníc. Kremeľ na to odpovedal, že ruské vojská sa pohybujú po svojom území podľa vlastného uváženia a to nemusí nikoho znepokojovať, pretože Rusko pre nikoho nepredstavuje žiadnu hrozbu.

Moskva opakovane vyhlasovala, že nie je stranou vnútorného ukrajinského konfliktu a má záujem na tom, aby Kyjev prekonal politickú a hospodársku krízu.

Zelenskyj požiadal Bidena, aby pomohol Ukrajine vstúpiť do NATO

Ukrajinský prezident sa už predtým obrátil na svojho amerického kolegu Joe Bidena so žiadosťou, aby pomohol Ukrajine vstúpiť do Severoatlantickej aliancie.

“Ak [USA] nás chcú vidieť v NATO, musia to povedať priamo a urobiť to. Nielen [podporovať] slovami, “cituje ukrajinského prezidenta CNN.

Zelenskyj zdôraznil, že krajina potrebuje finančnú podporu a viac zbraní “k posilneniu odporu proti Rusku”.

Zelenskyj 6. apríla počas telefonického rozhovoru s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenberg vyhlásil, že cesta k ukončeniu konfliktu v Donbase vedie cez vstup Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie.