Slovensko Zo sveta

Uhrík a Šimečka sa vyjadrili k situácii v USA. Obaja Slováci, no akoby z iného sveta

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V americkom Washingtone to v posledných hodinách naozaj vrelo a protestujúci tam vtrhli do budovy Kapitolu, kde prebieha spoločné zasadnutie oboch komôr Kongresu. Americkí zákonodarcovia majú potvrdiť výsledky prezidentských volieb. Vo Washingtone bol vyhlásený zákaz vychádzania.

K celej téme sa vyjadrili aj naši dvaja slovenskí europoslanci, ale ich názory sú však diametrálne rozličné.

Milan Uhrík za ĽSNS sa vo svojom komentári k celej situácii pustil do progresívnych médií a protestujúcich nazval oklamaní Američania.

„“Protestujúci a oklamaní Američania prevalcovali políciu a takmer defenestrovali kongresmanov. Takto to skončí, keď si namyslené progresívne televízie myslia, že ako jediné majú patent na pravdu a vypínajú prezidentove prejavy, keď mu Facebook a Twitter blokuje kontá, cenzuruje príspevky, a jednostranne zvýhodňuje liberálov. Takto to dopadne, keď tzv. demokrati vybičujú spoločnosť umelými rasistickými protestami Black Lives Matter, a keď sa pokúšajú ovplyvňovať či priam falšovať voľby. Samozrejme, v žiadnom prípade nepodporujem násilie, či ničenie majetku. Násilie však nestačí len umlčať obuškami, ale treba sa pozrieť aj na to, čo frustrovaných občanov dohnalo k tomu siahnuť po takomto občianskom odpore. Nechutná vláda progresívnych elít odtrhnutých od problémov bežných ľudí, bezcitné korporácie bažiace po dolároch, falošné a tendenčné masmédiá, ktoré klamú ľudí až sa im práši z úst…Pocit krivdy, oklamania a zneužitia sa policajnými obuškami a vodnými delami nepodarí z ľudí nikdy odstrániť.“ napísal Uhrík.

Úplne inak celú situáciu vidí europoslanec za Progresívne Slovensko Michal Šimečka, ktorý demonštrácie nazval nočnou morou.

„To, čo sa v týchto hodinách odohráva vo Washingtone, je doslova nočnou morou. Ťazko to nazvať inak ako pokusom o puč. Rozzúrení Trumpovi demonštranti vtrhli do budovy Kongresu. Dostali sa aj do rokovacej sály, kde predtým senátori formálne potvrdzovali volebné víťazstvo Joa Bidena. Kongresmanov evakuujú, viacerí sa skrývajú vo svojich kanceláriach. Viceprezidenta narýchlo odviezla ochranka. Starostka Washingtonu vyhlásila zákaz vychádzania. Násilie v sídle americkej demokracie je čosi nepredstaviteľné. No v istom zmysle to nie je prekvapujúce. Násilie je logickým vyustením politiky populistov a autokratov ako Trump. Voľby prehral na hlavu a bez akýchkoľvek pochybností, ale nedokázal sa s tým zmieriť. Jeho niekoľkomesačný boj o zvrátenie výsledku nevyšiel. Amerika ubránila svoje demokratické inštitúcie. Trump však medzitým vyhecoval svojim priaznivcov, a dokonca presvedčil viacero senátorov republikánskej strany, aby odmietli formálne potvrdiť výsledok, čo je tradične ceremoniálna vec. Toto je výsledok a varovanie. Politika nenávisti plodí násilie.“ napísal Šimečka.