Zo sveta

U štyroch dobrovoľníkov, ktorí dostali vakcínu proti Covidu sa objavila obrna tváre

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

U štyroch ľudí, ktorí dostali v klinickej štúdii vakcínu Pfizer proti koronavírusu sa vyvinula Bellova obrna (to je poškodenie nervu na jednej strane tváre, čo vyvoláva závažné oslabenie alebo paralýzu tvárových svalov, poz. red.)

Alarmujúci, ale vzácny vedľajší účinok bol odhalený zverejnením podrobných údajov od FDA pred jej štvrtkovým zasadnutím, kedy regulačné orgány budú hlasovať o schválení. Medzi štyrmi dobrovoľníkmi, u ktorých sa ukázala tvárová obrna, prvý zistil ochrnutie tváre do troch dní po očkovaní. Jeho tvár sa dala do poriadku o ďalšie tri dni. Druhá zaočkovaná osoba zbadala ochrnutie tváre po deviatich dňoch od dňa očkovania a ostatné dve osoby po 37 a 48 dňoch po zaočkovaní. U týchto troch ľudí zmizlo ochrnutie tváre za 10 až 21 dní, informuje DailyMail.co.uk

Vedci FDA však rozhodli, že vedľajší účinok nebol pravdepodobne spôsobený zaočkovaním, ale uviedli, aby spoločnosť Pfizer pozorne sledovala zaočkovaných ľudí, ktorí by mali obrnu.

Bellova obrna sa náhle objaví a vyzerá znepokojivo ako mŕtvica. Väčšina postihnutých si všimne, že jedna strana ich tváre začne klesať a svaly ochabnú. V zriedkavých prípadoch môže dôjsť k dočasnému ochrnutiu oboch strán tváre.