Turecko zakázalo používanie kryptomien na nakupovanie. Bitcoin klesol - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Turecko zakázalo používanie kryptomien na nakupovanie. Bitcoin klesol

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Turecká centrálna banka zakázala používanie kryptomien pre nakupovanie tovarov a služieb, dôvodom sú údajná riziká pri týchto transakciách. Nové pravidlá začínajú platiť od 30. apríla.

Turecký regulátor vo vyhlásení publikovanom v Official Gazette uviedol, že kryptomena a ďalšie digitálne assety nemôžu byť používané, a to ani napriamo, ani nepriamo ako platobný inštrument.

“Poskytovatelia platobných nástrojov nebudú môcť vystavať svoje obchodné modely spôsobom, kedy sú kryptomeny používané napriamo alebo nepriamo (…) a nebudú schopní poskytovať žiadne služby, ktoré majú vzťah k takýmto obchodným modelom,” uviedla Turecká centrálna banka.

Banka dodala, že kryptomeny nie sú “ani subjektom akejkoľvek regulácie či dohľadových mechanizmov, ani nemajú centrálny regulačný orgán”. Ďalej poukázala na ďalšie bezpečnostné riziká. Turecká centrálna banka tiež uviedla, že ich používanie by mohlo viesť k “nenapraviteľným” škodám.

“Ich používanie pre platby sa považuje za riziko, že vzniknú nenapraviteľné škody pre strany vykonávajúce transakcie kvôli vyššie spomenutým faktorom. Obsahujú tiež elementy, ktoré by mohli podkopať dôveru v metódy a inštrumenty používané v súčasnosti pre platby, “dodala banka.
Tureckí investori v poslednej dobe hľadali útočisko u kryptomien, aby sa “schovali” pred infláciou ich národnej meny a zúčastnili sa aj rastu cien kryptomien. Turecké autority minulý týždeň požadovali od poskytovateľov kryptomien informácie o užívateľoch.

Potom, čo tureckí bankári vydali nové pravidlá, cena Bitcoin klesla o viac ako 4%.

V marci predstavovala inflácia v Turecku 16,19%, a dosiahla tak svojho polročného maxima. Táto hodnota výrazne presahuje vládne ciele pre infláciu, ktoré boli nastavené na úroveň 5%. Turecká mena sa výrazne prepadla po tom, čo sa prezident krajiny rozhodol vyhodiť z postu guvernéra centrálnej banky. V priebehu dvoch rokov turecký prezident vyhodil už troch guvernérov centrálnej banky.