Turci oslavujú! Brutálne znásilnili a zavraždili sýrsku političku, ktorá chcela v krajine mier - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Turci oslavujú! Brutálne znásilnili a zavraždili sýrsku političku, ktorá chcela v krajine mier

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Na fotografii je Hevrin Khalaf, sýrsko-kurdská politička, popravená dnes pri invázii Turecka do severnej Sýrie – neozbrojená, vytiahnutá z auta a zavraždená spolu s deviatimi ďalšími civilistami.

Tureckom podporované jednotky v Sýrii zabili už niekoľko civilistov. Svet šokovala najmä brutálna vražda kurdskej političky Hevrin Chalafovej. Tridsaťpäťročnú generálnu tajomníčku strany Budúcnosť Sýrie vojaci najprv hromadne znásilnili a potom ju ukameňovali. Do mŕtvoly zahalenej prachom potom ešte kopali a natáčali si všetko na mobil! Video sa teraz šíri po sociálnych sieťach.

Sýrske observatórium pre ľudské práva (SOHR) uvádza, že za vraždou vplyvnej političky stoja sýrski povstalci zo Sýrskej národnej armády, ktorí bojujú na strane Turkov. Tí mali zabiť už najmenej deväť civilistov.

O smrti Hevrin Chalafovej na svojom Facebooku informovala tiež česká novinárka Markéta Kutilová, ktorá je aj s kolegyňou Lenkou Klicperovou v Sýrii a celú situáciu monitoruje priamo z centra diania.

Žoldnieri najatí Tureckom vykonali výpad na ceste M4 na severe Sýrie a zastavili auto kurdskej političky Hevrin Chalafovej. Jej strážcov a vodiča postrieľali a túto krásnu ženu znásilnili a potom ukameňovali na smrť.

“A ešte sa pri tom tie prasatá natáčali,” napísala Kutilová, ktorá tak iba na Facebooku ukázala snímok zo spomínanej nahrávky. (Video len pre silné povahy tu.)

Vo videu, ktoré sa teraz šíri po sociálnych sieťach, je politička už po smrti. Jej telo je zahalené v prachu, okolo vojaci prehľadávajú jej automobil, ktorý je prešpikovaný strelami. To najhoršie ešte len príde. Údajne turecký vojak šliape topánkou po mŕtvej političke. Ide o zbabelý akt poníženia.

“To video je tak strašné, že nemám odvahu ho tu zdieľať. Takýchto žoldnierov (zo Sýrie aj Turecka) si Turecko najalo na túto operáciu v Sýrii celkom 12 tisíc. Ide často o islamistické skupiny. Turecké štátne médiá to oslavovali ako úspešnú neutralizáciu, “dodáva Kutilová, podľa ktorej ide o vojnový zločin.

Hevrin Chalafová bola generálnou tajomníčkou strany Budúcnosť Sýria. Kurdský analytik Mutlu Civiroglu povedal pre britský denník The Guardian, že jej smrť je veľkou stratou.

“Mala talent pre diplomaciu, vždy sa snažila stretnúť s Američanmi, Francúzmi a zahraničnými delegáciami,” povedal Civiroglu.

Podľa Kutilovej bola tridsaťpäťročná Chalafová veľmi vzdelaná žena. Bojovala za práva žien a tiež za to, aby všetci žili v Sýrii v mieri.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *