Zo sveta

Trumpov protikandidát Biden vyhlásil, že žiarovku vynašiel černoch a nie beloch Thomas Edison

Žiarovku vynašiel černoch, žiadny Thomas Alva Edison, uviedol počas príhovoru na konci minulého týždňa v kostole v americkej Kenoshi demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden. Skritizoval tiež výučbu dejepisu na školách a sľúbil zlepšiť rasovú spravodlivosť, ak bude v novembri zvolený novým šéfom Bieleho domu, informujú Novinky.cz

„Prečo preboha v hodinách dejepisu neučíme históriu? Žiarovku vynašiel černoch, nie beloch menom Edison, „uviedol Biden, ktorý sa v Kenoshi stretol aj s rodinou černocha Jacoba Blakea, ktorého 24. augusta sedemkrát strelil do chrbta policajt Rusten Sheskey.

Thomas Alva Edison si žiarovku nechal patentovať, avšak podľa výskumov ju zostrojilo niekoľko na sebe nezávislých vedcov. Biden v súvislosti s touto témou zrejme odkazoval na prácu černocha Lewisa Howarda Latimer, ktorý sa v Edisonovom tíme na vynáleze žiarovky podieľal.

CNN s odvolaním sa na Massachusetts Institute of Technology uvádza, že ani Latimer síce nie je vynálezcom žiarovky, avšak jej použitie vylepšil pridaním vlákna z odolnejšieho uhlíka. Potom vyvinul tiež závitovú objímku. O elektrickom svetle tiež napísal v roku 1890 knižku, išlo o vôbec prvú publikáciu svojho druhu.

Biden tiež kritizoval, že sa v školách pri výučbe dejín nezmieňuje masaker v Tulse. Ľudia podľa neho nepoznajú fakty a nikto ich s nimi ani nezoznámil.

Masaker v Tulse, v USA známy tiež ako masaker na černošskej Wall Street, sa odohral v roku 1921 a býva označovaný za jeden z najhorších rasovo motivovaných činov v dejinách Spojených štátov. Počas útokov belošského obyvateľstva na černošskú štvrť Greenwood bolo zavraždených až 300 osôb. Okrem mŕtvych si útok vyžiadal tiež 800 zranených a 6 tisíc zadržaných Afroameričanov.

Potrebujeme vašu podporu, aby sme mohli pokračovať!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!