Trump uvalil proti Iránu nové „tvrdé sankcie“. Prišla okamžitá reakcia

Americký prezident Donald Trump podpísal nariadenie exekutívy, ktoré uložilo nové „tvrdé“ sankcie proti Iránu. Americký minister financií Steve Mnuchin uviedol, že sa pripravujú aj ďalšie sankcie voči iránskemu ministrovi zahraničia Džavád Zarífov.

Dnešné sankcie sa zameriavajú na druhého najvyššieho vodcu krajiny Aliho Chameneího, ktorého Trump obvinil z „nepriateľského správania režimu“, a na „tých, ktorí sú s ním úzko spätí“. Sankcie boli tiež uložené na osem vyšších veliteľov z iránskej Revolučnej gardy.

„Budeme aj naďalej zvyšovať tlak na Teherán, kým režim neustúpi od svojich nebezpečných činností a svojich ambícií, vrátane snáh o jadrové zbrane, zvýšené obohatenie uránu, rozvoja balistických rakiet, zapojenie a podpory terorizmu, podnecovanie zahraničných konfliktov a agresívnych činov,“ vyhlásil včera americký prezident.

Kým Trump najprv povedal, že nové sankcie prichádzajú v reakcii na zostrelenie amerického dronu, neskôr poznamenal, že tieto sankcie budú uložené bez ohľadu na tento incident. Americký prezident ďalej poznamenal, že aj naďalej dúfa, že jedného dňa podpíše novú dohodu s Iránom, čo povedie k zrušeniu všetkých sankcií.

„Nevyhľadávame konflikt s Iránom alebo inou krajinou, teším sa na deň, kedy budú sankcie konečne zrušené a Irán sa bude môcť stať mierovým, prosperujúcim a produktívnym národom,“ dodal Trump.

Americký minister financií Steve Mnuchin dnes uviedol, že tento týždeň príde viac sankcií, ktoré sa dotknú tiež ministra zahraničia Džavád Zarifa.

Keď na konci minulého týždňa Trump varoval pred novými sankciami. Uviedol, že nepripustí, aby sa v rukách Iránu objavili jadrové zbrane. Dodal, že ak Teherán pristúpi na podmienky amerického prezidenta, tak sa krajina môže stať bohatou.

„Urobíme Irán znovu veľkým,“ vyhlásil vtedy americký prezident.

Napätie medzi USA a Iránom eskalovalo minulý štvrtok potom, čo iránski vojaci zostrelili americké bezpilotné lietadlo, ktoré operovalo v oblasti Perzského zálivu. Pentagon ale vyhlásil, že bezpilotný prostriedok bol zostrelený v medzinárodnom vzdušnom priestore.

Spojené štáty majú dlhodobo napäté vzťahy s Teheránom po tom, čo Washington jednostranne vystúpil z jadrovej dohody s Iránom z roku 2015 a obnovil sankcie proti zemi.

Reakcia Iránu

„Uvalenie zbytočných sankcií na iránskeho najvyššieho vodcu a na šéfa iránskej diplomacie (Mohammada Džavád Zarifa) je trvalým uzavretím diplomatickej cesty,“ uviedol Musáví.

„Trumpova zúfalá administratíva ničí zavedené medzinárodné mechanizmy pre udržiavanie svetového mieru a bezpečnosti,“ dodal.

Zdroj: bbc.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.