Trump schválil útok na Irán! Cieľom sú systémy, ktoré odpaľujú iránske rakety - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Trump schválil útok na Irán! Cieľom sú systémy, ktoré odpaľujú iránske rakety

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Washington Post napísal s odkazom na informované zdroje, že prezident USA Donald Trump schválil útočné kybernetické operácie na iránske počítačové systémy, ktoré sú používané na odpaľovanie rakiet.

Podľa slov dvoch zdrojov, kybernetické útoky sa začali kybernetickým velením USA vo štvrtok večer. Operácie boli pripravené vopred, trvalo to týždne alebo dokonca mesiace, píšu noviny. Pentagon navrhol tieto opatrenia hneď po útoku na ropné tankery v Ománskom zálive.

Tento variant reakcie na incident s americkým dronom, ktorý bol zostrelený iránskymi vojakmi, súvisí s vyhláseniami Trumpa o tom, že si Washington nepraje, aby jeho odvetné reakcie spôsobili v Iráne obete na ľuďoch.

Denník pripomína, že ide o prvý prípad reálneho kybernetického útoku USA po zriadení kybernetického velenia, ktoré bolo predtým jednotkou nižšej úrovne. V roku 2018 podniklo operácii proti petrohradskej Agentúre internetových prieskumov, ktorú USA obvinili zo zásahu do amerických volieb.

Agentúra Associated Press informovala skôr s odkazom na spoločnosti vo sfére kybernetickej bezpečnosti, že Irán údajne tiež zvýšil v poslednej dobe počet útočných kybernetických operácií proti americkej vláde a kriticky dôležitým objektom infraštruktúry USA.

Spoločnosti CrowdStrike a FireEye informovali o zvýšenom v poslednej dobe počte falošných listov vládnym inštitúciám USA, a tiež zamestnancom ekonomických úradov, vrátane ropného a plynárenského priemyslu. Sú to zrejme aktivity hackerov, ktorí “pracujú pre iránsku vládu”. Nie je však jasné, či sa týmto hackerom podarilo získať tajné informácie.

zdroj: sputnik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *