Trump sa veľmi teší na koniec Merkelovej. Už si ani ruky nepodali - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Trump sa veľmi teší na koniec Merkelovej. Už si ani ruky nepodali

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Na konci osláv 75.výročia D-Day v anglickom meste Portsmouth sa kancelárka Merkelová a americký prezident Trump zišli na krátkom rokovaní.

Zvlášť pozoruhodná je scéna pri príchode. Merkelová a Trump si pred pripravenými novinármi nepotrasú rukami a ani nezapózujú na tlačovú fotografiu. A čo viac: Trump odmieta akýkoľvek kontakt s Merkelovou.

Nemecká kancelárka tam stojí ako školáčka, váha, urobí krok smerom k Trumpovi, znovu váha. Medzitým ju Trump ignoruje podľa všetkých pravidiel diplomatického umenia. Nakoniec sa obaja posadia.

Až donedávna nebolo jasné, či sa stretnutie medzi Merkelovou a Trumpom v Portsmouthe vôbec uskutoční. Vzťah medzi kancelárkou a prezidentom je už dlho zlý – Merkelová znovu a znovu kritizuje Trumpovú politiku nacionalistického uzavretie trhu a Trumpové odmietnutie riešenia viacstranných konfliktov.

Drobné nezrovnalosti boli tiež zrejmé v podrobnostiach o dĺžke rokovania. Podľa nemeckej strany trval rozhovor asi 20 minút. Naproti tomu Biely dom potvrdil len desať minút. Podľa nemeckej strany počas krátkeho rozhovoru sa konverzovalo o Líbyi a západnej Afrike.

Hovorca Bieleho domu Sarah Sandersová uviedla, že Trump a Merkelová diskutovali o súčasnej situácii v Líbyi a o zhoršujúcej sa situácii v západnej Afrike. Dohodli sa, že budú pokračovať v rozhovoroch na summite G20 koncom tohto mesiaca v japonskej Osake. Rozhovoru sa zúčastnil aj Trumpov bezpečnostný poradca John Bolton a riaditeľ Úradu pre správu a rozpočet USA Mick Mulvaney.

https://www.youtube.com/watch?v=TkcW2YYfY_A

Merkelová na Harvarde hovorila proti nacionalistickej a protekcionistickej politike

Merkelová bola minulý týždeň v USA, ale k stretnutiu s Trumpom nedošlo. Minulý štvrtok kancelárka predniesla prejav k absolventom americkej elitnej Harvardskej univerzity v Cambridge v Bostone. Merkelová sa ostro dištancovala od nacionalistickej a protekcionistickej politiky Trumpa, bez toho, aby uviedla jeho meno.

Naposledy sa Merkelová stretla s americkým prezidentom začiatkom decembra na konci summitu G20 v Buenos Aires na osobnej schôdzke. Aj na pohrebe bývalého amerického prezidenta Georgea H. W. Busha 5. decembra boli prítomní Merkelová a Trump. Napokon, ako sa tvrdí, obaja si 22. marca navzájom telefonovali.

Katastrofálny vzťah Merkelovej s Trumpom

Vzťah medzi USA a Spolkovou republikou nikdy nebol tak zlý od roku 1945, ako je v tejto chvíli. Na stretnutí v Portsmouthe pri príležitosti oslavy spojeneckého vylodenia v Normandii 6. júna 1944 nebolo medzi Donaldom Trumpom a Angelou Merkelovou ani podanie rúk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *