Trump sa veľmi teší na koniec Merkelovej. Už si ani ruky nepodali

June 5, 2019 – Portsmouth, England, United Kingdom – U.S President Donald Trump holds a bilateral meeting with German Chancellor Angela Merkel on the sidelines of a D-Day National Commemorative Event at the Southsea Common June 5, 2019 in Portsmouth, England. World leaders gathered on the south coast of England where troops departed for the D-Day assault 75-years-ago. Portsmouth United Kingdom PUBLICATIONxINxGERxSUIxAUTxONLY – ZUMAp138 20190605_zaa_p138_035 Copyright: xShealahxCraigheadx

Na konci osláv 75.výročia D-Day v anglickom meste Portsmouth sa kancelárka Merkelová a americký prezident Trump zišli na krátkom rokovaní.

Zvlášť pozoruhodná je scéna pri príchode. Merkelová a Trump si pred pripravenými novinármi nepotrasú rukami a ani nezapózujú na tlačovú fotografiu. A čo viac: Trump odmieta akýkoľvek kontakt s Merkelovou.

Nemecká kancelárka tam stojí ako školáčka, váha, urobí krok smerom k Trumpovi, znovu váha. Medzitým ju Trump ignoruje podľa všetkých pravidiel diplomatického umenia. Nakoniec sa obaja posadia.

Až donedávna nebolo jasné, či sa stretnutie medzi Merkelovou a Trumpom v Portsmouthe vôbec uskutoční. Vzťah medzi kancelárkou a prezidentom je už dlho zlý – Merkelová znovu a znovu kritizuje Trumpovú politiku nacionalistického uzavretie trhu a Trumpové odmietnutie riešenia viacstranných konfliktov.

Drobné nezrovnalosti boli tiež zrejmé v podrobnostiach o dĺžke rokovania. Podľa nemeckej strany trval rozhovor asi 20 minút. Naproti tomu Biely dom potvrdil len desať minút. Podľa nemeckej strany počas krátkeho rozhovoru sa konverzovalo o Líbyi a západnej Afrike.

Hovorca Bieleho domu Sarah Sandersová uviedla, že Trump a Merkelová diskutovali o súčasnej situácii v Líbyi a o zhoršujúcej sa situácii v západnej Afrike. Dohodli sa, že budú pokračovať v rozhovoroch na summite G20 koncom tohto mesiaca v japonskej Osake. Rozhovoru sa zúčastnil aj Trumpov bezpečnostný poradca John Bolton a riaditeľ Úradu pre správu a rozpočet USA Mick Mulvaney.

Merkelová na Harvarde hovorila proti nacionalistickej a protekcionistickej politike

Merkelová bola minulý týždeň v USA, ale k stretnutiu s Trumpom nedošlo. Minulý štvrtok kancelárka predniesla prejav k absolventom americkej elitnej Harvardskej univerzity v Cambridge v Bostone. Merkelová sa ostro dištancovala od nacionalistickej a protekcionistickej politiky Trumpa, bez toho, aby uviedla jeho meno.

Naposledy sa Merkelová stretla s americkým prezidentom začiatkom decembra na konci summitu G20 v Buenos Aires na osobnej schôdzke. Aj na pohrebe bývalého amerického prezidenta Georgea H. W. Busha 5. decembra boli prítomní Merkelová a Trump. Napokon, ako sa tvrdí, obaja si 22. marca navzájom telefonovali.

Katastrofálny vzťah Merkelovej s Trumpom

Vzťah medzi USA a Spolkovou republikou nikdy nebol tak zlý od roku 1945, ako je v tejto chvíli. Na stretnutí v Portsmouthe pri príležitosti oslavy spojeneckého vylodenia v Normandii 6. júna 1944 nebolo medzi Donaldom Trumpom a Angelou Merkelovou ani podanie rúk.

magazin1

Predchádzajúci článok

Poklad, ktorý nám raste pod oknami! Keby sme tušili, čo všetko dokáže, chránili by sme ju!

Ďalší článok

Bratislavčan si veselo vyhadzoval odpad do prírody: „Choďte do pi*e!“ odkázal (Video)

One Comment

  • Ani ja by som jej ruku nepodala!

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *