Trump sa prvýkrát v histórii stretol na území KĽDR s Kim Čong-unom - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Trump sa prvýkrát v histórii stretol na území KĽDR s Kim Čong-unom

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Lídri Spojených štátov a KĽDR, Donald Trump a Kim Čong-un, sa v nedeľu zišli a prvýkrát v histórii si potriasli rukou cez vojensko-demarkačnú líniu, ktorá rozdeľuje kórejský polostrov.

Stretnutie prebehlo vo vyjednávacej základni Panmunjom v demilitarizovanej zóne medzi Severom a Juhom. Spolu s Trumpom prišiel do Panmunjomu tiež juhokórejský prezident Moon Jae Ying.

“Prezident Trump práve prekročil demarkačnú líniu, vďaka čomu sa stal prvým prezidentom (USA), ktorý nás navštívil. To vyjadruje jeho túžbu pracovať na lepšej budúcnosti, “povedal Kim novinárom, keď stál vedľa Trumpa na juhokórejskom území. Vysielanie stretnutia viedla Fox News.

Na stretnutí v Dome slobody na juh od demarkačnej línie Kim Čong-un nazval Trumpove rozhodnutie symbolicky navštíviť KĽDR, keď prekročil demarkačnú líniu, za “odvážnu a rozhodnú akciu”.

Na oplátku Trump poďakoval Kim Čong-unovi za príchod.

“Chcem mu poďakovať. Keby sa po tom, čo som mu poslal pozvanie na sociálnych sieťach, neobjavil, tlač by ma ukázal vo veľmi zlom svetle, “povedal Trump.

Nazval tiež stretnutie s Kim Čong-unom, ktoré bolo už tretie v rade, za “historické”.

Na tejto schôdzke sa obaja lídri spýtali novinárov, či je Trump pripravený pozvať severokórejského vodcu. “Teraz ho môžem pozvať,” odpovedal Trump.

Stretnutia sa zúčastnil tiež americký minister zahraničia Mike Pompeo, minister financií Stephen Mnuchin, zať a poradca Trumpa Jared Kushner a dcéra a zároveň poradkyňa prezidenta USA Ivanka Trumpová.

Vrtuľník US Marine Corps s Trumpom na palube letel v smere demilitarizovanej zóny v 14.04 miestneho času (7:04 slovenského času).

Predtým prezidenti Spojených štátov a Južnej Kórei Donald Trump a Moon Zhe Ying skontrolovali pozície DPRK z pozorovacieho postu v demilitarizovanej zóne, čo dokazuje vysielanie televízneho kanálu YTN.

Trump vyšiel na vyhliadkovú plošinu, sprevádzal ho pritom jeho juhokórejský náprotivok, a potom mu americkí vojaci vysvetlili, čo vidia, keď sa pozeral smerom k severokórejskému územiu.

“Situácia bola veľmi nebezpečná, ale po našom summite (s Kim Čong-unom) je nebezpečenstvo preč,” okomentoval Trump súčasné rozhovory s KĽDR, keď stál na vyhliadkovej plošine.

Po pozorovaní odišiel Trump do vyjednávacej základne Panmunjom, kde sa stretol so severokórejským lídrom Kim Čong-unom.

Americký prezident Donald Trump sa tešil na krátke stretnutie s vodcom KĽDR Kim Čong-unom v demilitarizovanej zóne na hranici oboch Kóreí, aby si “len potriasli rukou a pozdravili sa”.

“To je to, čo som plánoval už dlhú dobu, ale ten nápad prišiel včera – len potriasť rukou a pozdraviť sa, pretože sme sa nevideli vo Vietname,” povedal novinárom v Južnej Kórei v nedeľu.

Trump dodal, že “neponáhľa” v rokovaniach s vodcom KĽDR. “Ak sa ponáhľaš, vzniknú problémy,” povedal.

Ďakujeme, že čítate Magazín 1! Podporujete tak správy, ktoré sa v médiách hlavného prúdu ukazujú len zriedka. Každým zdieľaním našich článkov nás podporíte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *