Trump: "Nezaujíma ma názor Európy na jadrovú dohodu s Iránom!" - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Trump: “Nezaujíma ma názor Európy na jadrovú dohodu s Iránom!”

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Americký prezident Donald Trump priznal, že sa nezaujíma o názor európskych krajín na jadrovú dohodu s Iránom.

“Európania ma nezaujímajú. Európania na tom chceli zarobiť veľa peňazí, “povedal v nedeľu v rozhovore pre NBC.

Zopakoval, že “USA sa zaujímajú o Európu” tým, že ju chránia v rámci NATO, zatiaľ čo EÚ má dlhodobo prevahu v obchode s Amerikou.

“Nevadí mi, či v tom bude Európa. Európa tiež chce súhlasiť, “dodal Trump.

Takisto vyjadril presvedčenie, že Teherán porušil podmienky dohody o spoločnom komplexnom akčnom pláne. “Myslím, že dohodu porušili. Myslím si, že v miestach, kde nedovolili inšpekciu, niečo robia, “povedal.

V deň výročia odstúpenia USA od jadrovej dohody 8. mája Irán oznámil ukončenie vykonávania množstva opatrení daných zmluvou voči iránskemu jadrovému programu – pokiaľ ide o obohatený urán a ťažkú vodu.

Irán vysvetlil prijatie týchto opatrení porušením jadrovej dohody USA a uvalenie sankcií proti Teheránu Washingtonom, ako aj neschopnosť zostávajúcich členov-signatárov (Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Čína a Rusko) tieto problémy adekvátne vyriešiť. V tomto ohľade Irán poskytol týmto krajinám 60 dní na ochranu záujmov Iránu a zároveň sľúbil, že sa vráti k výkonu pozastavených povinností, ak sa im podarí vyriešiť problémy vyplývajúce z konania Spojených štátov.

Zároveň Teherán vyhlásil, že v budúcej etape, ak členské krajiny jadrovej dohody nezaistia záujmy Iránu v stanovenom období, je pripravený pokračovať v modernizácii reaktora v Araku, ktorý bol súčasťou zmluvy, a zrušia obmedzenia ohľadom úrovne obohacovania uránu.

Ďakujeme, že čítate Magazín 1! Podporujete tak správy, ktoré sa v médiách hlavného prúdu ukazujú len zriedka. Každým zdieľaním našich článkov nás podporíte.

nbc.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *