Zo sveta

Trump: Milióny hlasov pre mňa zmazali

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Americký prezident Donald Trump tvrdí, že hlasovacie zariadenie v niekoľkých štátoch zmazalo celkom 2,7 milióna „jeho“ hlasov, čo ho podľa jeho mienky pripravilo o celkové víťazstvo v boji o Biely dom. „Tieto štáty by mali byť hneď označené ako víťazné pre Trumpa. (Joe) Biden nevyhral, ale o veľa prehral! „Napísal prezident v jednom z rady z Twitterových príspevkov na túto tému, informuje portál Novinky.cz

Tvrdenie ohľadom hlasovacích zariadení spoločnosti Dominion, na ktoré sa Trump odvoláva, sa objavilo už pred niekoľkými dňami na televíznej stanici One America News Network, ktorá je prezidentovi veľmi naklonená. Tá podľa všetkého čerpala z anonymného príspevku na protrumpovskom internetovom blogu.

Čiastkové problémy, v podstatne menšom rozsahu, boli skutočne hlásené – chyba bola zakaždým napravená. V dvoch okrskoch v štáte Michigan išlo o ľudskú chybu.

V prvom prípade vzbudilo podozrenie, keď bolo ohlásené Bidenove vedenia v tradične republikánskom okrsku s náskokom zhruba troch tisíc hlasov. Ukázalo sa, že stroje sčítavali správne, výsledky boli ale pracovníkom chybne hlásené. Trump nakoniec v tomto okrsku vyhral.

V druhom okrsku boli spočiatku započítavané dvakrát hlasy z jedného mesta, aj táto chyba bola ale čoskoro opravená, podotkol denník The New York Times s tým, že len v jednom z týchto okrskov boli využívané stroja spomínanej firmy. Problémy nastali aj v troch okrskoch v štáte Georgia, tamojšie problémy so softvérom ale na výsledok volieb nemali vplyv, len zdržali sčítanie, dodal denník.

Trump naďalej odmieta uznať Bidenove volebné víťazstvo a podal rad žalôb kvôli údajným podvodom. Sťažnosti už pritom zamietli sudcovia v štyroch rôznych štátoch. „Voľby z 3. novembra boli najbezpečnejšie v americkej histórii. Práve teraz, po celej krajine, volební úradníci znovu kontrolujú celý volebný proces pred dokončením výsledku, „odmietli tvrdenia o masových podvodoch experti dohliadajúci na bezpečnosť volieb. Ich spoločné vyhlásenie zverejnila americká vládna agentúra pre kybernetickú bezpečnosť (CISA).

K uznaniu porážky potom Trumpa v spoločnom liste vyzvalo zhruba 150 odborníkov na bezpečnosť s varovaním, že prezidentov doterajší postup predstavuje „vážne riziko pre národnú bezpečnosť USA“. Výzvu podpísali bývalý minister obrany Chuck Hagel alebo niekdajší šéf spravodajských agentúr CIA a NSA Michael Hayden.

Rastúci počet republikánskych senátorov tlačí na to, aby mal Biden prístup ku každodennému brífingu od tajných služieb, ako je u zvolených prezidentov obvyklé. Za požiadavku sa postavil aj prezidentov verný spojenec Lindsay Graham, ktorý inak Trumpovi dáva za pravdu, že výsledky volieb je potrebné dôkladne preveriť.