Zo sveta

Tri dni po očkovaní umreli mladí zdraví muži v Japonsku

Dvaja muži vo veku 30 a 38 rokov, ktorí boli očkovaní vakcínou Moderna zo šarže, ktorá bola v Japonsku pozastavená kvôli detekcii kontaminantov, zomreli a príčina smrti sa vyšetruje, uviedol televízny kanál NHK s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva.

Ani jeden z mužov nebol v rizikovej skupine, nemal chronické ochorenia, príčina smrti nie je známa, súvislosť s očkovaním sa zisťuje.

Predtým bolo oznámené, že kvôli objaveniu prímesí v uzavretých kapsuliach ministerstvo zdravotníctva pozastavilo používanie 1,63 milióna dávok vakcíny Moderna. Muži boli očkovaní pred vydaním rozhodnutia pozastaviť používanie vakcíny. Jeden z nich bol očkovaný vakcínou 15. augusta, druhý 22. augusta. Smrť v oboch prípadoch nastala tretí deň po očkovaní.

Ministerstvo zdravotníctva upresňuje, že obaja muži boli očkovaní zo šarže, ktorej použitie bolo pozastavené z dôvodu, že liečivo bolo vyrobené v tej istej dobe a v rovnakom závode, kde boli nájdené dávky s prímesami, ale priamo v ampulkách vakcín, ktoré mladí muži dostali, nečistoty objavené neboli.