adplus-dvertising

Trénoval aj Slovákov a myslí si, že migrácia je väčšia hrozba ako Rusko alebo Čína

Bývalý hokejový tréner Vladimír Vůjtek st. poskytol Parlamentným listom rozhovor. V ňom sa okrem iného zmieňoval o začiatku hokejovej sezóny, o novej inštitúcii, ktorá v Česku vzniká a tiež o Rusku, v ktorom celých šesť rokov tréner žil.

Hokejová sezóna odštartovala tradičným turnajom hráčov do 18 rokov, Hlinka-Gretzky Cup v Břeclave. Aj napriek tomu, že českí hráči obsadili piate miesto, žiadny zápas sa im nepodarilo vyhrať v riadnej hracej dobe. Na to Vůjtek reaguje tým, že zaspali dobu a pravdepodobne to bude mať aj pokračujúci trend. V minulosti boli v tíme okolo desiatky hráčov, ktorí následne odišli do NHL, táto doba však už pominula, tvrdí tréner.

Bývalý tréner hokejovej reprezentácie porozprával aj o tom, že v Česku vzniká malé ministerstvo športu, resp. vládna agentúra pre šport. Spoluautorom daného zákona je bývalý hokejový brankár Milan Hnilička, a ten tiež kandiduje na post šéfa tejto inštitúcie. Avšak, zákon Senátom neprešiel, pretože podľa Jaroslava Kuberu si ho Hnilička napísal sám pre seba.

“Ja som predovšetkým rád, že takáto inštitúcia, ktorá je hocikde vo svete bežná, vznikne konečne aj u nás. Ten dokument, samozrejme, detailne nepoznám, takže to nemienim rozsudzovať, možno sú tam nejaké procesné pochybenia, ale musíme si uvedomiť, že Milan Hnilička je človek, ktorý sa politiku ešte učí,” povedal v rozhovore.

Vůjtek sa dotkol aj aktuálnej politickej situácie v Českej republike. Myslí si, že sa demokracia kriví tým, že človek, ktorý si dovolí povedať svoj vlastný názor, je ostatnými urážaný a zosmiešňovaný. Je nutné si uvedomiť, že demokracia spočíva v tom, že väčšina vyhráva a zvyšok sa preto musí trochu podriadiť.

“Ja nemám rád, keď niekto používa argument, že víťazi volieb majú spolu tých tridsať percent, zatiaľ čo, my všetci ostatní máme dohromady sedemdesiat. To je naprosté nepochopenie princípu demokracie,” hovorí.

Podľa jeho názoru by si mala opozícia uvedomiť, že je predovšetkým nutné budovať, rozvíjať sa a ísť dopredu. Dohadovaním a priekmi sa nič nevyrieši. Za nejaký čas je totiž možné, že sa do čela dostane zase opozícia. Preto by malo byť v jej vlastnom záujme, aby sa ľuďom žilo dobre, a to aj v čase, keď opozícia práve nevládze, tvrdí Vůjtek.

Na tému migrácie sa Vůjtek vyjadril tak, že má isté obavy. “Ten masový príchod nelegálnych migrantov v posledných rokoch, tam Európa úplne zaspala. Politici sa len stretávali a organizovali najrôznejšie konferencie – a pritom absolútne nič nevyriešili, pretože to sa malo zastaviť hneď na začiatku. A tí ľudia, ktorí boli úplne bez dokladov, sa do Európy nemali nikdy dostať,” povedal.

Aj napriek tomu, že sa to Česka zatiaľ úplne netýka, pretože je tranzitná krajina, pre budúcnosť Európy to tréner vidí ako nemalú hrozbu.

Na otázku, či Vůjtek vníma za hrozbu aj Čínu a Rusko, tréner odpovedal:

“Možno obchodnú hrozbu zo strany Číny, Rusko poznám a necítim strach. Aj keď všetko sa dá vždy zneužiť. Aj obyčajní Rusi.”

Bývalý tréner žil v Rusku niekoľko rokov a podľa jeho slov sa tam so žiadnou zlobou ani prehnaným nacionalizmom nikdy nestretol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.