Spoločnosť Zo sveta

Transgender ľudia musia byť sterilizovaní, nariadil najvyšší Japonský súd

Najvyšší súd v Japonsku rozhodol tento rok, že transgender ľudia musia byť najskôr sterilizovaní, aby mohla byť uznaná ich zmena pohlavia.

Rozhodnutie prišlo po tom, čo Takakito Usui (predtým žena) transgender muž, žiadal o zmenu pohlavia, aby bol oficiálne uznaný za muža.

Japonsko ale vyžaduje, aby transgender ľudia podstúpili chirurgický zákrok, aby ich pohlavné orgány boli zmenené, mali viac ako 20 rokov, nemali maloleté deti a bola im diagnostikovaná porucha rodovej identity.

Podobné zákony boli kedysi aj v západných krajinách Európy (Nórsko, Francúzsko, Švédsko). V roku 2017 Európsky súd rozhodol, že tieto krajiny musia zmeniť zákony o sterilizácii. Švédsko urobili krok ešte ďalej a to tak, že odškodnilo finančne transgender ľudí, ktorí boli nútení podstúpiť sterilizáciu.

V Japonsku súdy uprednostnili zachovanie sociálnej harmónie nad presadzovaním individuálnych práv. Najvyšší súd však počas súdneho procesu Usuia uznal, že zákony sa budú musieť vyvíjať spolu so zvyškom spoločnosti.

Tieto zmeny môžu prísť už čoskoro. Podla najnovšieho prieskumu podporuje viac ako 70% obyvateľov Japonska práva pre homosexuálov a LGBTI komunity.

zdroj: pluralist.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *