Tragédia v španielskom Katalánsku: Sfetovaní a agresívni migranti spia na uliciach, úrady si nevedia rady - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Tragédia v španielskom Katalánsku: Sfetovaní a agresívni migranti spia na uliciach, úrady si nevedia rady

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Španielsko sa po sprísnení migračnej politiky v Taliansku a vzhľadom k pomerne ústretovému postoju španielskej vlády stalo hlavným miestom, kam migranti teraz cestujú.

Od januára do začiatku júla priplávalo do Španielska z Afriky už 11 000 migrantov. 203 ľudí sa počas cesty utopilo, uviedla Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

Niektorích z nich možno nájsť na uliciach. Hoci ich celkovo nie je veľa, ich prítomnosť predstavuje pre Katalánsko, zvlášť potom pre Barcelonu, obrovský problém. Miestne agentúry priznávajú, že si s nimi nevedia rady.

Ide o ľudí, ktorí vyjadrujú “odpor voči systému” a ktorí, keď je im poskytnutý prístrešok, z neho utekajú. Podľa zodpovedných úradov mnohí z nich si tieto návyky osvojili už vo svojej domovskej krajine, kde tiež žili na ulici.

“Živia sa predajom drog, krádežou mobilných telefónov alebo dokonca prostitúciou,” upozorňuje farár Peio Sánchez z kostola Santa Anna v centrálnej štvrti Ciutat Vella v Barcelone, ktorý pomáha bezdomovcom. Sánchez hovorí, že niektorí mladí ľudia prichádzajú do kostola s ťažkými duševnými problémami a závislosťami na omamných látkach.

Mnohí z nich môžu byť veľmi agresívni. Podľa regionálnej polície bývajú títo ľudia na ulici často súčasťou katalánskych gangov. Hoci nie sú zodpovední za väčšinu zločinov v Barcelone, ich príchod môže čiastočne vysvetliť zvýšenie počtu zločinov v meste za minulý rok – v roku 2018 došlo k zvýšeniu kriminality o 17%.

Podľa polície ich katalánske gangy používajú ako lacnú “pracovnú silu” pre krádeže luxusných hodiniek, mobilných telefónov či predaj drog. Podľa polície je problém, že gangy sa neobťažujú ich učiť, ako správne kradnúť, a preto títo migranti často siahajú k násiliu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *