Zo sveta

Toto vás nepoteší! Gates poskytol neradostnú predpoveď na najbližšie mesiace ohľadom koronavírusu

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Bill Gates vo svojom osobnom blogu zhrnul uplynulý rok a vyjadril obavy, že pandémia napriek očkovaniu v nasledujúcich mesiacoch zosilnie.

„Bohužiaľ sme sa ešte nedostali z ťažkostí,“ povedal.

Počas úvah o zosilnenie pandémie sa miliardár opieral o údaje získané pomocou počítačových modelov, ktoré naznačujú, že sa situácia vo svete v budúcom mesiaci zhorší.

Gates zároveň pripomenul, že nosenie masiek (rúšok) a sociálny odstup sú stále účinnými prostriedkami v boji proti šíreniu koronavírusovej infekcie. Obmedzenia týkajúce sa návštevy verejných miest budú pokračovať aj v budúcom roku. Podľa jeho názoru začne v roku 2021 počet prípadov ochorenia a úmrtí klesať a život sa postupne začne vracať k normálu. Miliardár spojil svoje nádeje so skutočnosťou, že očkovanie by podľa všetkých predpovedí malo dosiahnuť globálnych rozmerov na jar budúceho roka.

Obavy však vyvoláva rastúci počet ľudí odmietajúcich očkovanie. Gates priznal, že nechápe dôvody takej nedôvery voči vede.

Koncom novembra zakladateľ spoločnosti Microsoft vyslovil predpoklad, že svet bude čeliť novej pandémii.

V podcaste s herečkou Rashid Jonesovou a hlavným americkým odborníkom na infekčné choroby Anthonym Faucim sa miliardára opýtali, či čaká svet nová pandémia.

„Áno. A budeme mať šťastie, ak k tomu dôjde za dvadsať rokov, „odpovedal.
Gates zdôraznil, že za určitých okolností by sa to mohlo stať skôr – za tri roky.

Gates zároveň uviedol, že nabudúce budú ľudia viac pripravení čeliť vírusom. Predpokladá, že do tej doby už bude mať ľudstvo vyvinuté algoritmy pre zavedenie karantény. Gates tiež vyjadril nádej na zlepšenie testovacích systémov pre potenciálnych nositeľa infekcie.

„Druhýkrát nebudeme tak hlúpi,“ uviedol na záver.

Už skôr Gates predpovedal zhoršenie situácie s covidom-19 v zime. Vtedy uviedol, že v chladnom období ľudia trávia viac času vo vnútri, sú unavení z preventívnych opatrení a vírus sa môže aktívnejšie šíriť. Podľa jeho názoru k zlepšeniu môže dôjsť po zvýšení objemu výroby vakcín – po tom, ako povedal Gates, ľudstvo uvidí „svetlo na konci tunela“.