Toto nás má ochrániť? Americkí vojaci omylom vtrhli do továrne plnej civilistov. Nevedeli, kam ísť! (Video) - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Toto nás má ochrániť? Americkí vojaci omylom vtrhli do továrne plnej civilistov. Nevedeli, kam ísť! (Video)

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Americkí vojaci v rámci tréningových manévrov NATO vtrhli omylom do továrne plnej civilistov v Bulharsku, kde sa vyrába slnečnicový olej. Vystrašení pracovníci boli v šoku, lebo vojaci na nich mierili zbraňami. 

Americké veľvyslanectvo v Sofii sa muselo ospravedlniť bulharskému podnikateľovi, ktorého spoločnosť vyrába slnečnicový olej. Do jeho firmy totiž z ničoho nič vtrhli americkí vojaci, ktorí tam nemali čo robiť. 

Ako informuje The Guardian, majiteľ továrne v Bulharsku napokon uviedol, že podal žalobu na osoby zodpovedné za incident. V rámci manévrov NATO vojaci americkej 173. výsadkovej brigády totiž omylom vstúpili pri cvičení na opustenom letisku do objektu, ktorý nebol určený na výcvik. V budove sa v tom čase mali nachádzať aj civilisti. Americká armáda tvrdí, že počas tejto nešťastnej situácie nedošlo k žiadnej streľbe. 

„Je absolútne neprijateľné, aby bol život a pokoj bulharských občanov ohrozený vojenskými jednotkami, či už ide o bulharské, alebo zahraničné ozbrojené sily,“ cituje bulharského prezidenta The Guardian.

Americké veľvyslanectvo tvrdí, že omyl dôsledne vyšetrujú a budú sa snažiť podobným incidentom v budúcnosti zabrániť. Nešťastný zásah zachytili kamery a video tak obletelo celý svet.