Totálna kontrola? EÚ chce zakázať platby v hotovosti nad 10-tisíc eur - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Totálna kontrola? EÚ chce zakázať platby v hotovosti nad 10-tisíc eur

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Európska únia chce ako prevenciu proti praniu špinavých peňazí zakázať platby v hotovosti nad 10 000 eur. Nemeckému denníku Süddeutsche Zeitung to povedala komisárka Mairead McGuinnessová, ktorá má v únijnej exekutíve na starosť finančné služby.

“Hovoríme tu o hornej hranicu 10 000 eur. Nosiť po vreckách toľko peňazí je pekná ťarcha. Väčšina ľudí to nerobí, “povedala eurokomisárka. Nariadenie má byť súčasťou balíka legislatívnych návrhov proti praniu špinavých peňazí, ktorý má komisia v úmysle predstaviť v júli.

McGuinnessová denníku oznámila, že by chcela získať podporu členských štátov pre vznik nového únijného úradu. “Bude mať mnoho právomocí a bude priamo monitorovať politiku zameranú proti praniu špinavých peňazí niektorých veľkých bánk,” uviedla írska komisárka a dodala, že balíček bude znamenať “veľký tresk” v boji s praním špinavých peňazí a s financovaním terorizmu.