Tisíce Slovákov hlási nežiadúce účinky: Infarkty, trombóza, pľúcna embólia a ďalšie - MAGAZÍN 1
Slovensko

Tisíce Slovákov hlási nežiadúce účinky: Infarkty, trombóza, pľúcna embólia a ďalšie

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Slováci hlásia nežiadúce účinky pri vakcínach proti koronavírusu. Najviac pri vakcíne od spoločnosti Pfizer BionTech. Dokopy je nahlásených od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv 7 306 podozrení na nežiadúce účinky.

Najviac nežiadúcich účinkoch je pri vakcíne Pfizer a to 33 závažných hlásení a z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, predkolapsový stav, kolaps, zlyhanie očkovania, ale napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

U vakcíny AstraZeneca išlo o 249 závažných hlásení na nežiadúce účinky a dve úmrtia. Ľudia mali krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcna embólia, náhla cievna mozgová príhoda či napríklad infarkt myokardu.