Tisíce podnikateľov v Poľsku otvárajú aj cez zákaz: Nemáme na nájomné, na život ani deťom na jedlo

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré sa liberálom nepáčia, no potrebujeme, aby ste nás v našom boji podporili! Ľubovoľnou sumou nám pomôžete ísť v tejto ceste ďalej! ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Majitelia tisícov poľských hotelov, reštaurácií, barov, jedální, lyžiarskych stredísk, fitness centier, diskoték či nočných klubov odmietli ďalej rešpektovať vládne epidemiologické obmedzenia a hromadne otvárajú podniky zákazníkom, informuje portál novinky.cz

„Ak tak neurobíme, zbankrotuje,“ opakujú jeden po druhom.

Napriek platnému lockdown „cez 20 tisíc podnikateľov len v oblasti gastronómie obnovilo v posledných dňoch činnosť“, povedal v utorok v TVN 24 Slawomir Grzyb, šéf Poľskej gastronomické komory (IGGP).

„Nič iné ako otvoriť tieto zariadenia nám nezostávalo. Nemáme z čoho platiť nájom, elektrinu, sociálne či zdravotné odvody, splácať úvery, ale ani z čoho žiť. Vláda kvôli koronavírusu posiela milióny hlavne veľkým firmám, ale na nás malých zabudla. Ak sa sami nepokúsime o záchranu, zanikneme, my už nemáme čo stratiť, „posťažoval sa Pawel slizom, spolumajiteľ krakovskej reštaurácie Wesoły Gary.

„Zamestnávame 40 ľudí, pre ktorých nemáme od 24. októbra minulého roka žiadnu prácu, pretože sme kvôli koronavírusu museli zatvoriť prevádzku. Uplynulý mesiac nebolo dňa, aby neprišiel niekto s plačom, že už nemá na nájomné, inkaso, deťom na oblečenie. Nechcem mať osud žiadneho z nich na svedomí, preto aj napriek zákazu som podnik otvoril, „vysvetlil Gerard Wolski, majiteľ reštaurácie Góraleczka v tatranskej obci Gubałówka.

„Bohužiaľ, ako tisíce iných, ani my sme nedostali od vlády žiadnu pomoc ani podporu, a preto už ďalej nemôžeme čakať,“ dodal.

Časť majiteľov hotelov a penziónov, hlavne vo veľkých mestách ako Varšava, Katovice, Vratislav, Štetín, Lodž či v prímorských rekreačných zariadeniach, sa pokúša zákazy obísť.

„Skrývajú sa za vymyslené akcie, napríklad že ľudia nekonzumujú, ale testujú jedlo, pivo alebo alkohol a s náradím vo fitness centrách necvičia, ale tiež ho len testujú, či im vyhovuje. Alebo sa tu niekoľko dní koná miestny šampionát v šachu, „upozornil portál natemat.pl.

Pred pár dňami tak polícia napočítala v hoteli vo Wladyslawowo u Gdansku tri stovky „priaznivcov kráľovskej hry“, ale vzápätí sa ukázalo, že mnohí z nich o nej nemajú ani poňatia.

Minister zdravotníctva Adam Niedzielski medzitým len bezradne krúti hlavou a tvrdí, že z „epidemiologického hľadiska je nepochopiteľné, čo sa teraz deje“. Nezodpovední ľudia podľa neho vedome ohrozujú zdravie a tisíce životov a vláda nemá kam ustúpiť.

zdroj: novinky.cz