Zo sveta

Teroristu z Viedne prepustili, pretože sa zúčastnil programu proti radikalizácii a oklamal úradníkov

Dvadsaťročný Kujtim Fejzulai, ktorý v pondelok večer zastrelil vo Viedni štyroch ľudí a ďalších 22 zranil, bol prepustený vlani na začiatku decembra z väzenia, pretože sa zapojil do programu proti radikalizácii a dokázal obalamutiť úradníkov, keď ich presvedčil, že sa vzdal radikálnych názorov. Odsúdený bol za to, že chcel s ďalšími radikálmi odísť do Sýrie bojovať v radoch Islamského štátu, informujú Novinky.cz

Doteraz sa uvádzalo, že bol radikál odsúdený v apríli na 22 mesiacov prepustený kvôli nízkemu veku. Zadržaný bol už v apríli 2019. Minister vnútra Karl Nehammer to však upresnil: „Bol prepustený predčasne, pretože sa zapojil do programu proti radikalizácii. Mal byť pripravený sa viac integrovať do spoločnosti. Zvládol ale obalamutiť justičný program a dosiahol tak predčasného prepustenia. „

Program však útočníka, ktorý sa narodil pri Viedni v Mödlingu a mal okrem rakúskeho tiež severomakedonské občianstvo, nijako nezmenil. Niekoľko hodín pred útokom poslal dvoma svojim komplicom videá z útoku na redakciu satirického časopisu Charlie Hebdo, kde dvaja teroristi v roku 2015 zabili 12 ľudí, väčšinou novinárov a karikaturistov, uviedol nemecký denník Bild.

Kvôli karikatúram proroka Mohameda bol tento rok už zavraždený francúzsky učiteľ histórie Samuel Paty, ktorý ich ukazoval študentom, keď ich učil o slobode prejavu. Ďalší útok bol spáchaný v Nice. Islamský štát vyzval džihádistov, aby „prelievali krv križiakov“ v odvete za urážlivú kampaň. Týždenník Charlie Hebdo karikatúry pri príležitosti začiatku procesu s ľuďmi, ktorí sa podieľali na útoku na jeho redakcii v roku 2015, opäť uverejnil.

Policajti, ktorí dokázali útočníka zabiť deväť minút potom, čo dostali informáciu o streľbe v centre Viedne, vykonali prehliadku v jeho byte. Zaistili aj počítač a podľa bulvárneho denníka Bild skúmajú teraz uzavretý instagramový účet, ktorý mu zrejme patril. Na ňom malo byť asi dvadsať fotografií, na ktorých ukazuje svoje zbrane. Údajne zložil prísahu vernosti vodcovi islamského štátu abú Ibrahima Kurajšímu. K útoku sa prihlásil Islamský stať.

V súvislosti s útokom bolo v Rakúsku zadržaných 14 ľudí. Ďalší dvaja ľudia boli zadržaní špeciálnymi švajčiarskymi silami vo Winterthuru za spolupráce s rakúskymi úradmi. Podľa švajčiarskej ministerky spravodlivosti sa obaja stretli s útočníkom. Viac ale kvôli prebiehajúcemu vyšetrovaniu neoznámila.