Slovensko

Ťažké časy? Minister Naď nakupuje vojenské radary za 148 000 000€ z Izraela!

Slovensko ide nakupovať vojenskú techniku na ochranu vzdušného priestoru. Táto technika by nás mala stáť 148 miliónov eur.

Pôjde o 17 kusov 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu na obranu nášho vzdušného priestoru. Radary nakúpime od Izraela. Návrh už v stredu schválila vláda, čo potvrdil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

„Je to najvýhodnejšia ponuka z hľadiska financií a zároveň spĺňa všetky technické požiadavky a parametre, ktoré OS SR stanovili,“ zhodnotil minister Naď. Radary sú podľa neho kompatibilné so systémami NATO. Poukázal tiež na to, že výsledná cena je nižšia oproti predpokladanej hodnote zákazky 155 miliónov eur.

O päť miliónov eur sa znížila aj oproti ponuke izraelskej vlády pri predchádzajúcej vláde. „Až do 35 percent z uvedenej sumy zostane v slovenskom obrannom priemysle,“ povedal Naď.

Obstarané radary nahradia 24 kusov rádiolokátorov, z ktorých od roku 2016 je drvivá väčšina po čase životnosti. „Máme vážne problémy,“ priznal minister Naď. Ako priblížil, šesť rádiolokátorov bolo vyradených a zo zvyšných 18 je 17 po ukončení technického života, pričom posledný končí tento rok. Problémy sú aj s náhradnými dielmi.

S obstarávaním radarov začalo ešte predošlé vedenie ministerstva obrany. Súčasný minister obrany Jaroslav Naď sa rozhodol upraviť súťaž pre otázky týkajúce sa transparentnosti procesu.