Taliban premaľoval v Kábule nástennú maľbu George Floyda - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Taliban premaľoval v Kábule nástennú maľbu George Floyda

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Potom, čo Taliban úspešne dokončil prevzatie Afganistanu, premaľováva v Kábule nástenné maľby a nahrádza ich vyhláseniami o víťazstve, vrátane toho, na ktorom sa objavila ikona Black Lives Matter George Floyd.

“Taliban začal maľovať nástenné maľby, ktoré tu zostali po americkej okupácii,” upozornil jeden z užívateľov na Twitteri. “Tu premaluvávajú jednu nástennú maľbu zobrazujúcu svätého Georga Floyda a nahrádzajú ju vyhlásením víťazstva.”

Niektorí respondenti vyjadrili šok, že v Afganistane skutočne existuje nástenná maľba George Floyda, ale je to potvrdené v správe denníka Guardian.

“Nástenné maľby sa zaoberali všetkým od zabitia George Floyda v USA a utopenia afganských utečencov v Iráne až po podpísanie americko-talibanskej dohody o mieri a zavraždenie japonského humanitárneho pracovníka,” uvádza sa v článku.

Nástenné maľby vytvorila skupina s názvom Artlords, ktorej členovia počas ôsmich rokov, než Taliban prevzal kontrolu, pokryli Kábul obrazmi, z ktorých niektoré niesli posolstvo o sociálnej spravodlivosti a zosilňovali otázky ženských práv.