adplus-dvertising

Taliansky Trump: Salvini chce vybudovať múr, ktorý zastaví nelegálnu migráciu z Balkánu

Taliansky podpredseda vlády a minister vnútra Matteo Salvini navrhol vybudovať hraničnú bariéru, ktorá by zastavila nelegálne prisťahovalectvo z Balkánu, podobne ako to chce americký prezident Donald Trump na mexicko-americkej hranici.

Salvini, ktorého strana Liga v nedávnych voľbách do Európskeho parlamentu dostala viac percent hlasov, než väčšina európskych strán, navrhla vybudovať bariéru, ktorá by mohla byť podobného vzhľadu, ako ochranné ploty postavené maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Tie pomohli znížiť počet nelegálnych prisťahovalcov o 99% – po zvýšenej aktivite na balkánskej migračnej trase.

„Balkánska trasa sa znovu otvorila,“ uviedol podpredseda talianskej vlády, podľa denníka Thetimes.

„Ak sa tok migrantov nezastaví, nevylučujeme fyzické prekážky na hraniciach ako extrémnu nápravu,“ dodal.

Desiatky tisíc nelegálnych prisťahovalcov sa v posledných mesiacoch zhromaždili v Bosne, ktorá je vedľa Európskej únie, aj keď prechod do prevažne bezhraničního politického bloku nie je tak jednoduchý, ako v roku 2015, kedy stovky tisíc migrantov pochodovali Európou do Nemecka a iných prosperujúcich krajín na kontinente.

Navrhovaná stena podpredsedu vlády Salviniho by viedla pozdĺž ich hranice so Slovinskom, partnerským členským štátom EÚ, ale zdroj EÚ povedal denníku The Times, že „byť v (otvorených hraniciach schengenského priestoru) nevylučuje infraštruktúru na hraniciach, hoci EÚ by za to nezaplatila a nie je to v jej prospech „.

Počet nelegálnych prisťahovalcov – často pakistanského pôvodu – ktorí prechádzajú lesy zo Slovinska do Talianska, sa výrazne zvýšil na 780 tento rok z celkom 446 v minulom roku.

Tieto čísla sú podstatne nižšie v porovnaní so stovkami tisíc, ktorí do Talianska prišli po mori s tým, že Salvini odsudzuje takzvané „záchranné“ lode prevádzkované mimovládnymi organizáciami, ktoré údajne napomáhajú pašerákom ľudí a uzavrel pre nich talianske prístavy.

Ďakujeme, že čítate Magazín 1! Podporujete tak správy, ktoré sa v médiách hlavného prúdu ukazujú len zriedka. Každým zdieľaním našich článkov nás podporíte

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.