Zo sveta

Taliansky premiér chystá podať demisiu

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Taliansky premiér Giuseppe Conté v utorok rezignuje na svoju funkciu v súvislosti s politickou krízou v krajine, informujú miestne médiá s odvolaním sa na vládne zdroje, píše Sputnik.

„Rada ministrov bude zvolaná zajtra v 9 hodín ráno, počas nej bude predseda vlády Giuseppe Conté informovať ministrov o svojom želaní odísť do Quirinale [prezidentský palác] s cieľom odstúpenia z funkcie. Potom sa predseda vlády Conté vydá k prezidentovi republiky Sergiu Mattarello, „uvádza sa vo vyhlásení.

Prezident podľa najpravdepodobnejšieho scenára dá Contemu pokyn, aby pokračoval vo výkone svojich povinností.

Očakáva sa, že rezignácia bude technickým krokom s cieľom následného pokusu o zostavenie novej vlády so širšou parlamentné podporou.

Conté minulý týždeň získal s malým náskokom podporu Senátu pri hlasovaní o dôvere. Získal väčšinu hlasov (156), čo je technicky vyžadované ústavou, ale nedokázal získať nadpolovičnú väčšinu 161 senátorov, čo mu sťažuje praktické riadenie a schvaľovanie určitých legislatívnych aktov parlamentom.

Od minulého týždňa hľadá Conte podporu novej parlamentnej skupiny, ktorá združuje členov rôznych centristických strán, aby posilnil svoju parlamentnú podporu.

Súčasná vláda bude vo štvrtok čeliť prvej skutočnej skúške, pretože parlament bude hlasovať o správe ministra spravodlivosti Alfonsa Bonafedeho o stave spravodlivosti v krajine. Strana Italia Viva už oznámila, že správu odmietne.