Talianská loď zachránila migrantov a hneď ich aj vrátila do Afriky. Liberálom sa to nepáči - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Talianská loď zachránila migrantov a hneď ich aj vrátila do Afriky. Liberálom sa to nepáči

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Španielske charitatívne organizácie tvrdia, že talianska loď neoprávnene vrátila migrantov zachránených v Stredozemnom mori späť do Líbye. 108 ľudí previezla do krajiny, ktorú nemožno považovať za bezpečnú a kde nie sú rešpektované ľudské práva.

Ťažobná loď Asso 28 údajne zachránila 108 ľudí v Stredozemnom mori a odviezla ich do Tripolisu, hlavného mesta Líbye. Vyhlásil to Oscarom Camps, zakladateľ neziskovej organizácie Proactive Open Arms, ktorá sa venuje zachraňovaniu migrantov pri brehoch severnej Afriky.

“Asso 28 s talianskou vlajkou zachránila 108 ľudí v medzinárodných vodách a teraz ich deportuje do Líbye, krajiny, kde ľudské práva nie sú rešpektované. Nemajú žiadnu šancu nájsť azyl, “uviedol Camps na Twitteri.

Campovo tvrdenie podporil tiež Nicola Fratoianni, taliansky politik a člen ľavicovej strany Partito Democratic. Podľa neho posádka možno konala na pokyn talianskych úradov.

“Zatiaľ nevieme, či táto operácia bola riadená talianskou pobrežnou strážou, ale ak áno, išlo by o veľmi závažné previnenie. Skrátka skutočné kolektívne odmietnutie, za ktoré by sa kapitán lode a Taliansko museli zodpovedať na súde, povedal Fratoianni podľa britského denníka The Guardian.

Salvini obvinenia odmieta

Talianska pobrežná stráž uviedla, že celá akcia lode Asso 28 bola koordinovaná líbyjskou pobrežnou strážou, ktorá tiež celej operácii velila. Taliansky minister vnútra Matteo Salvini odmietol akékoľvek tvrdenia o účasti talianskej pobrežnej stráže na podobných operáciách.

“Líbyjská pobrežná stráž počas posledných hodín zachránila a odviezla späť 611 imigrantov. Nezisková organizácia protestuje a prevádzačmi prichádzajú o podnikanie? Dobre, budeme týmto smerom pokračovať, “uviedol Salvini na Twitteri. Neskôr na svojom Facebooku dodal: “Talianska pobrežná stráž neriadila, ani sa podobných akcií nijako nezúčastnila, ako falošne tvrdia neziskové organizácie a zle informovaný poslanec.”

Medzinárodná organizácia pre migráciu uviedla, že v noci na tridsiateho júla bolo do Líbye deportovaných takmer 350 ľudí, ktorí prišli do Európy hľadať azyl.

Podľa Ženevských konvencií je nezákonné, aby jedna krajina vracala utečencov na území krajiny, kde prebieha napríklad vojnový konflikt alebo by tu mohli byť popravení, mučení či nútení žiť v neľudských podmienkach. Líbya práve takou krajín je, tvrdí nezisková organizácia.

Avšak podľa kontroverznej dohody medzi Talianskom a Líbyou má líbyjská pobrežná stráž právo zachránených ľudí odviezť späť do Líbye.

V Taliansku nedávno nastúpila nová vláda, ktorá v migračnej otázke značne pritvrdila. Rím uzavrel prístavy pre lode mimovládnych organizácií a tvrdo požaduje, aby žiadateľa o azyl prijali aj ostatné európske krajiny. Salvini tiež nariadil obmedziť na minimum služby pre ľudí, ktorí o azyl žiadajú.

Sme veľmi radi, že čítate Magazín 1! Budeme veľmi vďační, ak nás podporíte zdieľaním tohto článku. ĎAKUJEME

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *