Zo sveta

Svetoznámy vedec reaguje na Matoviča, ktorý označil jeho štúdiu za kotlebovský blud

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Na jednej z tlačových konferencii sa pustil Igor Matovič do člena Slovenskej lekárskej komory, ktorý prezentoval štúdiu, ktorú na svojom webe uverejnila Svetová zdravotnícka organizácia. Túto štúdiu vypracoval svetoznámy uznávaný vedec John. P. A. Ioannidis z univerzity v Stanforde a tá tvrdí, že úmrtnosť na koronavírus je oveľa menšia, ako sme si mysleli.

Matovič na tlačovej konferencii spochybnil člena Slovenskej lekárskej komory a doktora Ernesta Sivíka, ktorý prirovnal úmrtnosť na Covid-19 k úmrtnosti na chrípku, keď povedal, že dosahuje 0,2 %.

Matovič doslova reagoval: „Keď som počúval prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára a člena rady komory lekára Ernesta Sivíka, ktorý povedal, že úmrtnosť na COVID-19 je na úrovni chrípky, mne vybilo poistky, to je kotlebovský blud,“ pričom sa mohol odvolávať napríklad na český portál manipulátoři.cz, ktorý ju označil za hoax.

Sivík sa pritom neopieral o nič iné ako štúdiu s názvom Infection fatality rate of COVID-19 inferred from seroprevalence data, ktorú krátko predtým vypracoval prestížny grécko-americký vedec John. P. A. Ioannidis, pôsobiaci na univerzite v Stanforde, ktorá je podľa niektorých rebríčkov treťou či štvrtou najlepšou univerzitou sveta.

Na premiéra Igora Matoviča reagoval aj samotný vedec Ioannidis pre portál Lekárske noviny:

„Nechápem, ako je možné moju štúdiu nazvať hoaxom. Je to recenzovaný článok v oficiálnom vedeckom časopise Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Výsledky založené na 82 meraniach z celého sveta sú robustné: medián miery smrtnosti je oveľa nižší, ako sme si mysleli v prvých dňoch pandémie a je veľmi závislý od vekovej štruktúry a od toho, či sú domy opatrovateľskej služby zasiahnuté alebo nie,“ vraví svetoznámy vedec.

Smrtnosť je na Slovensku možno aj 0,1 %

„Pre ľudí, ktorí majú menej ako 70 rokov, je medián nižší ako 0,05 %. Myslím si, že je čudné, že sa tieto témy stávajú predmetom politického boja. O čom je ten boj? Kto s kým bojuje? Sú to politici alebo vedci? Pevne verím, že sa ľudia budú schopní pozerať na dáta s chladnou hlavou, vyhnú sa zbytočným sporom a využijú to, čo sme sa vďaka vedeckému úsiliu dozvedeli,“ pokračoval.

Vedec sa tiež nechal počuť, že táto otázka nie je politická a chcel by, aby boli ľudia na Slovensku jednotní. Na základe údajov, ktoré má o našom štáte k dispozícii, hovorí, že miera smrtnosti je „menej ako 0,2 % a ba dokonca iba 0,1 % alebo menej“.

Ioannidis získal vyše 40 ocenení a čestných titulov, je členom Americkej národnej akadémie medicíny či Európskej akadémie vied a umení. Zaoberá sa analýzami medicínskych metadát a v súčasnosti je jedným z najpopulárnejších vedcov oponujúcich alarmistickým pohľadom na Covid.

Pomôžte nám prosím viac zdieľať náš portál medzi priateľmi. Veľmi nám to pomôže. Ďakujeme