Švédsko zažilo v roku 2019 cez 230 bombových útokov. Migranti zmenili krajinu úplne - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Švédsko zažilo v roku 2019 cez 230 bombových útokov. Migranti zmenili krajinu úplne

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Vo Švédsku došlo v minulom roku k veľkému nárastu počtu výbuchov a bombových útokov, pričom Rada pre prevenciu kriminality (BRA) odhadla v prvých 11 mesiacoch roka 2019 najmenej 236 incidentov.

Čísla BRA sú výrazným nárastom oproti predchádzajúcemu roku, kedy bolo za všetkých 12 mesiacov roku 2018 zaznamenaných 162 incidentov, informuje švédsky kanál SVT.

Podľa Stefana Hectora zo švédskeho policajného úradu národného operačného oddelenia (NOA) sa povaha bombových útokov a výbuchov za posledný rok zmenila.

“Predtým sme boli svedkami, ako sa používajú ručné granáty. Teraz namiesto toho vidíme doma vyrobené výbušniny, ako zbrane používané v konflikte. Používajú sa na to, aby ublížili alebo zastrašovali, ale teraz sme svedkami novej bezohľadnosti, pretože k bombovým útokom dochádza na miestach, kde sú ohrození občania. Útočníci sú ľahostajní k tomu, že by mohli byť zranení ľudia, “povedal.

“Tento fenomén výbušnín ako zbraňou v konfliktoch je relatívne nový. To znamená, že máme veľkú neistotu ohľadom toho, odkiaľ výbušniny pochádzajú, “dodal Hector.

Centrom výbuchov bolo niekoľko miest, vrátane multikultúrneho mesta Malmö, kde v júni došlo k trom výbuchom v rozpätí iba 24 hodín.

V roku 2019 sa tiež zvýšil celkový počet prestreliek po celej krajine, z 306 v roku 2018 na 316, aj keď celkový počet smrteľných prestrelok sa znížil zo 45 na 38. Rok 2018 bol vo Švédsku rekordným rokom smrteľných prestreliek.

Mnoho strelieb a výbuchov bolo spojených s rastúcim násilím gangov. Kým švédska vláda pod predsedom vlády Stefanom Lofvenem sľúbila, že sa situácia dostane pod kontrolu, len málo Švédov je presvedčených o jej schopnosti tento problém vyriešiť.

Prieskum zverejnený v decembri odhalil, že iba osem percent švédskej verejnosti sa domnieva, že vláda vedená sociálnym demokratom bude schopná vyriešiť rastúce násilie gangov počas nasledujúcich šiestich mesiacov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *